Z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego organizatorzy projektu Akademia WIARA – KULTURA – NAUKA pragną przybliżyć mieszkańcom dzieje tego największego polskiego zrywu narodowego w XIX w. na Kielecczyźnie. Dlatego najbliższy wykład w ramach Akademii, noszący tytuł Kielecki Rok 1863, zostanie poświęcony roli mieszkańców ziemi świętokrzyskiej w powstaniu styczniowym.
Wykład wygłosi prof. Wiesław Caban – historyk, znawca dziejów powstania styczniowego, członek Komisji do Badań Diaspory Polskiej PAU, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w l. 2005–2008, w l. 2008–2012 prorektor tej uczelni.
Fot.: Za organizatorem – fragm. obrazu Jacka Malczewskiego pt. Sybirak, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
_______
Akademia WIARA – KULTURA – NAUKA
Akademia to instytucja szczególna dla kultury europejskiej. Jest nie tylko przestrzenią zdobywania wiedzy, ale i dyskusji zmierzającej do rozwoju cywilizacji. Przez wieki, również w historii Kościoła, dysputy – a nawet spory, prowadziły do krystalizacji wielkich koncepcji i były dowodem intelektualnej żywotności danego czasu. Dziś, gdy zauważamy, jak rozchodzą się drogi wiary, kultury i nauki, Muzeum Diecezjalne w Kielcach wyszło z inicjatywą wykorzystania tej idei dla ożywienia ducha wspólnego, aktywnego zmierzania do prawdy.
W tym celu organizowane są spotkania z zaproszonymi przedstawicielami świata nauki, kultury, sztuki i mediów. Ich prelekcjom na różnorodne tematy znajdujące się na styku wiary, kultury i nauki towarzyszą dyskusje z publicznością.
Pierwsza edycja Akademii WIARA – KULTURA – NAUKA potrwa do czerwca 2023 r.
Projekt objęty jest patronatem Biskupa Kieleckiego ks. dr. Jana Piotrowskiego.
_______