Środa, 15 maja 2024
18 maja, w godz. 16.00–24.00, w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów Dom Środowisk Twórczych. Pałacyk Zielińskiego zaprasza na Noc Muzeów, podczas której będzie można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Hammonda oraz Galerię "Dom Praczki".
Środa, 15 maja 2024
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza młodych artystów do udziału w konkursie plastycznym "Pojąć sztukę pańską to sztuka", inspirowanym twórczością Jacka Kaczmarskiego. 16 maja o godz. 18.00 w Muzeum Dialogu Kultur odbędzie się wernisaż wystawy "Bogowie i ludzie. Rok obrzędowy w litewskiej sztuce ludowej. Ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie". 18 maja na wielbicieli sztuki czeka także moc atrakcji przygotowanych z okazji Nocy Muzeów.
Środa, 8 maja 2024
10 maja (w piątek) o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu będzie można wysłuchać wykładu dr hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ, pt. "Tadeusz Kościuszko w USA – pamięć i legenda". Będzie to pierwsze wystąpienie z cyklu spotkań kościuszkowskich zaplanowanych przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu w związku z przypadającą w tym roku 230. rocznicą Insurekcji Kościuszkowskiej.
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024
Nadchodzący długi weekend majowy to idealny moment, aby wybrać się na niezapomnianą podróż w czasie do urokliwego Szydłowa na "Majówkę z historią".
Wtorek, 23 kwietnia 2024
23 kwietnia w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego rozpoczęto przyjmowanie wniosków o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Jest to już piąta edycja nagrody za działalność muzealną.
Piątek, 19 kwietnia 2024
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do udziału w konkursie pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji". Termin nadsyłania prac upływa 6 maja.
Piątek, 19 kwietnia 2024
25 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, w cyklu Akademia "Wiara – Kultura – Nauka", w ramach tegorocznych rozważań o pięknie, można będzie wysłuchać wykładu jednego z najbardziej uznanych współczesnych polskich malarzy – prof. Tadeusza Boruty. Opowie on o enigmatycznym "Pięknie nieoczywistym".
Środa, 17 kwietnia 2024
21 kwietnia (w niedzielę), w godz. 11.00–13.00, Muzeum Historii Kielc zaprasza na spacer historyczny pt. "Śladami kieleckich kin i zakładów fotograficznych", który poprowadzi Jarosław Machnicki, historyk, kolekcjoner, regionalista, szczególnie zainteresowany dziejami przedwojennych zakładów fotograficznych i kieleckich kin.
Wtorek, 16 kwietnia 2024
18 kwietnia o godz. 11.00 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu rozpocznie się „Spacer sandomierskim szlakiem kultury żydowskiej”, zorganizowany w związku z przypadającą na 19 kwietnia 81. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Piątek, 12 kwietnia 2024
13 kwietnia (w sobotę) o godz. 18.00 w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie odbędzie się wernisaż wystawy prac Bartłomieja Kiełbowicza, zatytułowanej "No future".
Czwartek, 11 kwietnia 2024
Towarzystwo Przyjaciół Kielc i Stowarzyszenie Muzealników Polskich zapraszają w niedzielę 14 kwietnia o godz. 11.00 na kolejny z cyklu spacerów poświęconych kieleckim architektom 2 poł. XX w. Tym razem spotkanie poświęcone będzie działalności Edwarda Modrzejewskiego, legendarnego architekta, który zaprojektował szereg ważnych i niezwykle interesujących kieleckich inwestycji, między innymi dworzec PKS.
Wtorek, 9 kwietnia 2024
W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, w godz. 11.00–12.30 i w godz. 13.00–14.30 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach odbędą się warsztaty pt. "Teatr z dźwięków" prowadzone przez Agnieszkę Kowalczyk-Krzysiek, wokalistkę, arteterapeutkę i nauczycielkę muzyki.
Piątek, 5 kwietnia 2024
9 kwietnia (we wtorek) o godz. 17.00 w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. "Konie piękne i zuchwałe. Araby".
Środa, 3 kwietnia 2024
Ciekawe propozycje dla mieszkańców Kielc i turystów przygotowano w Muzeum Historii Kielc. W sobotę, 6 kwietnia, o godz. 11.00 odbędzie się kolejny spacer historyczny, z kolei w niedzielę, 7 kwietnia – kolejne spotkanie, zorganizowane w ramach nowego cyklu pt. "Z obrazem sam na sam".
Wtorek, 19 marca 2024
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza 22 marca 2024 r. (w piątek) o godz. 17.00 na wykład dr. Andrzeja Przychodniego pt. "Terra sigillata – porcelana antyku?". Prelekcja towarzyszy wystawie czasowej zatytułowanej "Okruchy antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich", którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu do 15 maja 2024 r.
Poniedziałek, 18 marca 2024
W związku z przygotowaniami do realizacji największego projektu inwestycyjnego w historii Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, polegającego na modernizacji, poprawie jakości oraz warunków zwiedzania w Zamku Królewskim w Sandomierzu, a także przystosowaniu zakupionego budynku Starej Piekarni do potrzeb kulturalnych oraz przygotowaniu nowej oferty kulturalnej i edukacyjnej, zespół MZ zaprasza mieszkańców i turystów do udziału w badaniu ankietowym.
Piątek, 15 marca 2024
Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza na nowe zajęcia edukacyjne towarzyszące najnowszej wystawie czasowej pt. "Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon Wielki i Mały testament" prezentowanej w muzeum.
Piątek, 15 marca 2024
17 marca (w niedzielę) o godz. 12.00 w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się spotkanie z Józefem Krzysztofem Oraczewskim, autorem prac prezentowanych na wystawie pt. "Zderzenia" oraz z kuratorką ekspozycji – Moniką Turczyńską.
Czwartek, 14 marca 2024
18 marca o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zostanie otwarta wystawa pt. "Zła się nie ulęknę... Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej".
Poniedziałek, 11 marca 2024
19 marca rozpoczyna się "Kosmiczny tydzień" w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Przez pięć dni na gości muzeum czeka szereg atrakcji – wykład pt. "Czy uczony jest artystą?", zwiedzanie muzeum w promocyjnej cenie, oprowadzanie po bazylice katedralnej, spotkanie ze współautorem wystawy "Kopernik tego nie widział" i oglądanie nieba za pomocą teleskopu.