14 października, godz. 19.00
wernisaż wystawy pt. Marcella Sembrich‑Kochańska – artystka świata
Filharmonia Świętokrzyska, Kielce
(w przerwie koncertu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Litwy w Sali im. Karola Anbilda w Filharmonii Świętokrzyskiej przy ul. Żeromskiego 12)
Marian Orliński, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich: – XX Dni Lwowa w Kielcach zaczynamy od wystawy biograficznej Marcelli Sembrich-Kochańskiej. Jej wielki wielbiciel i propagator Julisz Multarzyński przywiózł do Kielc znakomite dokumenty pokazujące jedną z najbardziej znanych Polek z przełomu XIX/XX wieku. Życie wybitnej polskiej śpiewaczki Marcelli Sembrich z domu Kochańskiej (1858–1935) jest ilustracją losu galicyjskiego "kopciuszka", który talentem i pracą osiągnął światowe uznanie, sławę i bogactwo. Urodzona na Podolu córka wędrownego nauczyciela muzyki w dzieciństwie zaznała prawdziwej biedy. We Lwowie znalazła pomocnych i przyjaznych ludzi. Studia muzyczne odbywała we Lwowie, Wiedniu i Mediolanie – początkowo w zakresie gry na fortepianie i na skrzypcach, a później także i śpiewu – u. V. Rokitansky’ego i G.B. Lampertiego. W pierwszych latach operowej kariery niejednokrotnie popisywała się na koncertach swymi trojakimi umiejętnościami, co stanowiło nie lada sensację. Pod względem wszechstronnej i praktycznej wiedzy muzycznej z pewnością nie miała sobie równych wśród śpiewaczek tamtej doby.
Wystawa będzie prezentowana do 31 października.
15 października, godz. 17.00
spotkanie / wystawa pt. Rodzinne pamiątki kieleckich Kresowiaków
Muzeum Historii Kielc
Wystawę przygotowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z okazji corocznych Dni Lwowa w Kielcach. To będzie wyjątkowa okazja do zapoznania się z dziedzictwem i historią dawnych Kresów.
17 października, godz. 11.00 – 12.00
wykłady dr. Jana Główki pt. Kieleckie echa obrony Lwowa w końcu 1918 roku i prof. Stanisława S. Nicieja pt. Wielkie rody polskie na Kresach
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza
18 października, godz. 18.00
Kabaret Czwarta Rano ze Lwowa – program Wróci ten czas
Dom Środowisk Twórczych / Pałacyk Zielińskiego
Lwowski Kabaret Artystyczny Czwarta Rano powstał w 2015 r. Tworzą go artyści polscy i ukraińscy. Grupa nawiązuje do bogatych tradycji lwowskiej kultury tworzonej do 1939 r. przez artystów żydowskich, polskich i ukraińskich. Kabaret wykorzystuje rozmaite inspiracje i sięga po tematy, które nie zawsze kojarzą się z popularną rozrywką. Jego adresatem jest publiczność pragnąca się zarówno uśmiechnąć, jak też zamyślić się i uronić sentymentalną łzę.
Wydarzenie jest biletowane.
Cena biletów: 40 zł / os.
Sprzedaż: Lwowski Kabaret Artystyczny Czwarta Rano.
20 października, godz. 17.00
wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią z Warszawy pt. O prof. Mieczysławie Gębarowiczu.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
_______
Źródła: Marian Orliński | Muzeum Historii Kielc | Pałacyk Zielińskiego w Kielcach
















