Czwartek, 3 kwietnia 2025 - Pankracego, Renaty, Ryszarda

Reportaże i felietony

Zgodnym chórem

Poniedziałek, 28 lutego 2011

Chór "Sabbaton" z Bielin. Tworzą go ludzie, dla których śpiew stał się sposobem na życie. Występują od 2008 roku. Wszystko zaczęło się od wspólnego wykonania pieśni podczas adoracji krzyża w kościele w Bielinach. Początkowo chór tworzyły członkinie Zespołu Śpiewaczego "Bielinianki" oraz osoby zaprzyjaźnione z zespołem . Później do grupy zaczęły dołączać kolejne osoby. Dziś do chóru "Sabbaton" należy ponad trzydzieści osób, kochających śpiew i dbających o dobry wizerunek swojej gminy. Chórzystów można spotkać na różnego rodzaju imprezach regionalnych, a także na konkursach, gdzie odnoszą ogromne sukcesy. Chór działa przy Towarzystwie Przyjaciół Bielin.

Spektakl "Zasnąć - śnić"

Czwartek, 17 lutego 2011

Spektakl "Zasnąć - śnić" został wystawiony w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W przedstawieniu występują osadzeni przebywający w Zakładzie Karnym w Pińczowie.

Ginące zawody - kowale

Wtorek, 23 listopada 2010

Dwa spojrzenia na pracę kowala. O swoim zawodzie opowiadają, kowal - rzemieślnik i kowal - artysta. Historia o pasji tworzenia i przemijających tradycjach.

Omnia Pro Christo Rege - ks. dr Czesław Kaczmarek - biskup i męczennik

Wtorek, 26 października 2010

Film o biskupie Czesławie Kaczmarku w dalszym ciągu znajduje się w produkcji. Jego autor, Zbigniew Cisak, za pośrednictwem naszego Portalu zwraca się do osób, w których posiadaniu znajdują się dokumenty mogące uzupełnić jego film, o ich udostępnienie. Dziękujemy!

Radość w sercu - Korzenno 2010

Środa, 20 października 2010

Spotkanie integracyjne dzieci niepełnosprawnych w gospodarstwie agroturystycznym w Korzennie. Organizatorem imprezy był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, pod patronatem bp Mariana Florczyka. Dla dzieci i ich rodziców takie spotkania są okazją do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do miłego spędzenia czasu w gronie przyjaciół. W Korzennie gościli podopieczni wielu placówek i instytucji: - Warsztatów Terapii Zajęciowej w Osinach - Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Staszowie - Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie - Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakowie - Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski WDK w Kielcach - Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kielcach ul. Słoneczna - Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego z siedzibą w Kielcach ul. Chęcińska.

Henryk Pawelec ps. Andrzej

Piątek, 27 sierpnia 2010

Henryk Pawelec urodził się w 1921 roku we Wzdole Rządowym. Był człowiekiem do zadań specjalnych w kielecko-radomskim okręgu AK, założycielem, a później dowódcą zwiadu konnego oddziału partyzanckiego AK „Wybranieccy”. Podczas akcji „Burza” stał na czele zwiadu konnego 4. Pułku Piechoty Legionów AK. W 1945 roku dowodził oddziałami zrzeszenia „NIE” i „WiN”. W październiku 1945 roku przez Niemcy i Austrię dołączył do II Korpusu gen. Andersa. W 1946 roku wraz z II Korpusem przybył do Anglii gdzie brał czynny udział w życiu kulturalnym i politycznym polonii. W 1992 roku, po 47 latach spędzonych na obczyźnie, wraz z żoną Zbyszką wrócił do ojczyzny, do Kielc.

"Centrum Kultury" Kapkazy

Sobota, 1 maja 2010

Kapkazy – urokliwa wieś położona w Górach Świętokrzyskich. Niezwykłe miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki.

Jeden dzień w roku

Środa, 16 grudnia 2009

Dla wielu z nas Wigilia to czas szczególny. To nie tylko wydarzenie religijne, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi i rodziną. Wigilia, którą spędzaliśmy w okresie dzieciństwa w domu rodzinnym na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Zapraszamy na wieczór wigilijny we wspomnieniach.

Historia krzemienia

Czwartek, 3 grudnia 2009

jest tyleż ciekawa, co długa i uniwersalna.

Marcysia czeka na sprawiedliwość

Wtorek, 17 listopada 2009

Relacja filmowa Tomasza Szczykutowicza z uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej żołnierza AK i WiN Emilię Malessę. Nie udało się Stowarzyszeniu Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań AK i rodzinie mjr. Jana Piwnika wmurować kolejnej tablicy pamiątkowej w panteonie Podziemnego Państwa Polskiego w Wąchocku. 20 września 2009 r. tablica ku czci kpt. Emilii Malessy "Marcysi", żołnierza AK i WiN (żony legendarnego partyzanta "Ponurego"), po uroczystościach religijnych, zamiast na mur panteonu, trafiła do biblioteki Opactwa Cystersów na przechowanie. Wieloletnie starania historyków o oczyszczenie "Marcysi" z zarzutu współpracy z UB w latach 1945-1947 zakończyły się w 2009 roku konfliktem ze Środowiskiem Żołnierzy AK Ponury-Nurt.

„Cohen… Po miłości kres”. Koncert Artura Żmijewskiego

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na koncert „Cohen… Po miłości kres” w wykonaniu...

Mundurowy Dzień Kobiet 2025 w Targach Kielce

6 marca (w czwartek) o godz. 12.00 w Targach Kielce rozpocznie się Mundurowy Dzień Kobiet....

Kwiecień2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 67 502 716
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności