Intensywny rozwój cywilizacyjny i wzrost popularności najnowszych technologii, jak nigdy wcześniej w historii, zwiększył zapotrzebowanie na surowce geologiczne. Doprowadziło to do stanu „geologicznego wymierania planety” w zaledwie w przeciągu 100 lat. Ceramika, obecna w historii powstania cywilizacji niemal od początku, zawsze korzystała z surowców kopalnych. Jednak teraz także tą dziedzinę dotyka ich deficyt lub drastyczny wzrost cen. Sytuacja będzie się tylko pogłębiać.
Poszukiwanie rozwiązań dla tej sytuacji jest jednym z założeń projektu doktorskiego Dominiki Kulczyńskiej. W swoich badaniach skupia się głównie na terenach pokopalnianych, hałdach i nieużytkach poprzemysłowych. Można tam znaleźć nadające się do pracy z ceramiką minerały, rudy metali, różnego rodzaju krzemiany, skały, glinę, a także stopy i mineralne odpady przemysłowe wytworzone przez człowieka. W ciągu dwóch lat pracy nad projektem doktorskim wykonała próby zebranych w ten sposób surowców z terenów Dolnego i Górnego Śląska oraz Gór Świętokrzyskich.
Wykład „Czas deficytu geologicznego a ceramika” będzie prezentacją postawionych przez prelegentkę tez, przeprowadzonych badań i wynikających z nich rezultatów. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Źródło: Instytut Dizajnu