Niedziela, 10 sierpnia 2008
Pałac ks. Druckich-Lubeckich pochodzi z końca XIX w. Wybudował go książę Aleksander w latach 1894-1899, opierając się na wzorach włoskich.
Piątek, 1 sierpnia 2008
Na litej skale niedaleko Opatowa wznosi się tajemnicza wieża zamkowa o średniowiecznym rodowodzie. Baszta stanowi pozostałości dawnego zamku rodu Tudorowskich.
Piątek, 16 maja 2008
Klasycystyczny pałac w Bejscach zbudował w roku 1802 Jakub Kubicki dla Marcina Badeniego. Pałac usytuowany jest na opadającym ku południowi zboczu, frontem zwrócony ku północy. Jest budynkiem piętrowym, całkowicie podpiwniczonym. Jego nakryte sklepieniami piwnice, skutkiem różnicy poziomów terenu, od strony ogrodu sprawiają wrażenie dodatkowej, trzeciej kondygnacji.
Sobota, 4 października 2008
Najstarsza rezydencja w Chrobrzu, należąca do księcia, znajdowała się na terenie grodziska, którego ślady zachowały się na wzgórzu zwanym Zamczysko. Wstępne badania archeologiczne i analiza źródeł pisanych potwierdzają, że była tu siedziba książęcego dworu, prawdopodobnie wykorzystywana tylko okazjonalnie, podczas pobytu księcia na Ponidziu.
Środa, 14 października 2009
O poprzedniku czyżowskiego pałacu, czyli o zamku w Czyżowie, Jan Długosz napisał, że powstawał on w dość dziwnych (by nie powiedzieć mocniej, że niezbyt uczciwych) okolicznościach.
Piątek, 23 października 2009
Górki mają bogatą historię. Pierwotnie nosiły nazwę Klimontów. Po 1604 roku, kiedy właściciel tych ziem wojewoda sandomierski Jan Zbigniew Ossoliński założył w pobliżu miasto o takiej nazwie, były określane mianem Starego Klimontowa. Miasto nazywano Nowym Klimontowem. Nazwa Górki pojawiła się prawdopodobnie dopiero w XVIII wieku i pochodzi od pagórków wznoszących się nad doliną rzeki Koprzywianki.
Sobota, 26 lipca 2008
Dworek Karscha znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Ogrodowej, pochodzi z I połowy XIX wieku.
Czwartek, 10 lipca 2008
Jedyny drewniany, osiemnastowieczny dworek zachowany na terenie miasta Kielc nosi nazwę Dworek Laszczyków, chociaż zbudował go Jakub Jaworski. Zdaniem Leszka Adamczyka: „daje on wyobrażenie o wyglądzie jedenastu drewnianych kanonii, które w XVIII w. stały na Wzgórzu Zamkowym”.
Poniedziałek, 14 lipca 2008
Okres panowania Wazów przyniósł w Polsce nowe tendencje także w architekturze rezydencjonalnej. Był to stopniowy i ewolucyjny zanik obronnych siedzib o układzie wieloskrzydłowym i pojawienie się otwartych założeń pałacowych o zwartym korpusie.
Czwartek, 10 lipca 2008
Zanim zbudowano w Kielcach biskupi pałac, krakowscy infułaci zamieszkiwali we dworze, który jak wynika z XVI wiecznych źródeł, stał w otoczeniu zabudowań folwarcznych niemal dokładnie tu, gdzie teraz znajduje się Dom Środowisk Twórczych, czyli według dawnej nazwy - pałacyk Zielińskiego.