Piątek, 24 listopada 2017
Pałac Biskupów Krakowskich i sandomierska starówka zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Będą to kolejne obiekty z województwa świętokrzyskiego mający taki status. Obecnie na liście Pomników Historii są: Krzemionki Opatowskie, Święty Krzyż oraz opactwo cystersów w Wąchocku.
Poniedziałek, 12 października 2009
Krzemienie czekoladowe zostały wyróżnione przez archeologa Stefana Krukowskiego (1920 r.) w oparciu o artefakty ze stanowisk archeologicznych. Są to krzemienie o barwie woskowo-czekoladowej, ciemnobrązowej do prawie czarnej.
Wtorek, 7 listopada 2017
Do Muzeum Historii Kielc, wprost po pracach konserwatorskich, trafił list wydobyty spod krzyża ustawionego przez harcerzy na kieleckiej Bruszni. Jego historia sięga 1916 roku, kiedy pierwszy brzozowy krzyż ustawiono na usypanym z kamieni kopcu.
Czwartek, 19 kwietnia 2018
Pamięć o Jerzym Kapuścińskim – jednym z największych miłośników województwa świętokrzyskiego na zawsze wpisze się w krajobraz Kielc. 23 kwietnia 2018 roku odbędzie się uroczyste odsłonięcie" Ławeczek Jerzego Kapuścińskiego" na Kadzielni, które będą wkomponowane w naturalne środowisko tak, by stanowić całość z przyrodą, jednocześnie być punktem turystycznym na szlaku ciekawych i wartych uwagi miejsc w Kielcach i województwie świętokrzyskim.
Środa, 10 czerwca 2009
Jedna z największych w Polsce plenerowych ekspozycji sprzętu bojowego.
Czwartek, 26 października 2017
W Kielcach 28 października odbędzie się otwarcie Muzeum Laurensa Hammonda. Na ekspozycji zobaczyć można ok. 60 egzemplarzy organów oraz inne wynalazki L. Hammonda, w tym m.in. zegary. Bohaterem wystawy jest Laurens Hammond - inżynier, wynalazca. Jego patent z 1934 roku – elektryczne organy stały się przełomowym instrumentem w historii muzyki.
Piątek, 9 października 2009
Muzeum poświęcone pisarzowi zostało zlikwidowane w 2008 roku.
Środa, 31 sierpnia 2016
Muzeum Wsi Polskiej w Seceminie to prywatna inicjatywa Haliny i Sławomira Krzysztofików, którzy od ponad 20 lat zbierali eksponaty obrazujące życie i pracę mieszkańców dawnej wsi polskiej (głównie wsi włoszczowskiej).
Piątek, 28 lipca 2017
Wśród jedenastu najpiękniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce znalazła się kopalnia krzemienia w Krzemionkach Opatowskich. Ranking tras został opracowany przez portal Culture.pl.
Poniedziałek, 22 czerwca 2015
W Solcu-Zdroju w 2002 roku zostało odkryte źródło z najsilniejszą na świecie leczniczą wodą siarczkową nazwane źródłem "Malina". O wodzie siarczkowej mówimy wtedy, gdy w litrze wody zawarte jest się min. l mg siarki. Taką charakterystykę mają liczne polskie uzdrowiska, jednak w przypadku stosowanych tam wód, zawartość siarki nie przekracza kilkudziesięciu miligramów siarki na litr. Inaczej jest w Solcu-Zdroju. Woda ze źródła „Malina” jest najsilniejsza na świecie i posiada ok. 900 mg/litr.