- 18.00-19.00 prezentacja organów Hammonda w wykonaniu Andrzeja Zielińskiego i Józefa Skrzeka na scenie letniej w ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego
Andrzej Zieliński - wokalista, pianista, kompozytor i aranżer. Założyciel zespołu Skaldowie. W latach 1965–1982 lider zespołu Skaldowie. Napisał przeszło 260 utworów, głównie dla Skaldów, jak również dla Maryli Rodowicz, Łucji Prus, Ireny Jarockiej, Haliny Kunickiej, Stana Borysa, Andrzeja Dąbrowskiego. Piosenki pisał głównie do tekstów polskich poetów, m.in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Jastrzębca-Kozłowskiego, Ewy Lipskiej, Tadeusza Śliwiaka, czy Wojciecha Młynarskiego. Wielokrotny laureat na Festiwalu Opolskim (1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1976, 1980).
Bohaterem wystawy jest Laurens Hammond - inżynier, wynalazca. Jego patent z 1934 roku – elektryczne organy stały się przełomowym instrumentem w historii muzyki.
Laurens Hammond przyszedł na świat 11 stycznia 1895 roku w Evanston w stanie Illonois w Stanach Zjednoczonych jako syn właściciela First National Bank – Williama Hammonda i malarki Ideii Louise Strong. W wieku 3 lat stracił ojca. Jego wychowaniem zajęła się matka, która bardzo troszczyła się o rozwijanie technicznych zdolności syna. Laurens już od najmłodszych lat lubił majsterkować. Jako 15-latek zaprojektował automatyczną skrzynię biegów, na którą otrzymał swój pierwszy patent w 1910 roku. Podobno razem z matką próbowali nawiązać współpracę z firmą Renault, ale francuski producent nie był zainteresowany wynalazkiem. Oprócz konstruowania, Hammond uwielbiał muzykę. Był zafascynowany dźwiękami płynącymi z kościelnych organów. Pobierał lekcje gry na fortepianie, ale muzykiem nie został. W 1916 roku Laurens ukończył studia z wyróżnieniem na Uniwersytecie w Cornell, uzyskując tytuł inżyniera mechanika. Mówił biegle po francusku i niemiecku. Po ukończeniu studiów młody inżynier zgłosił się do wojska. W czasie I wojny światowej służył w 16. Pułku Kolejowym Amerykańskich Sił Ekspedycyjnych we Francji. W wojsku dosłużył się stopnia porucznika. Druga wojna światowa upłynęła wynalazcy na współpracy z wojskiem i rządem USA – konstruował m.in.: żyroskopy do łodzi podwodnych i mechanizmy do samonaprowadzających się bomb. Laurens Hammond zmarł w wieku 78 lat jako skromny wynalazca z prawem do ponad 90 własnych patentów.
Źródło: DŚT