Poniedziałek, 16 marca 2015
Podziemne miasto w Opatowie to zespół dawnych piwnic kupieckich pod kamienicami rynku. Kupcy opatowscy, tak jak mieszkańcy innych miast np. Sandomierza, Bodzentyna czy Stopnicy, drążyli pod swoimi kamienicami piwnice. Im kupiec był zamożniejszy, tym podziemne składy były okazalsze. Obecnie pod powierzchnią znajduje się 46 komór, które połączono korytarzami i schodami, tworząc podziemną trasę turystyczną długości ok. 400 metrów, udostępnioną do zwiedzania. Zapraszamy na wycieczkę podziemnymi korytarzami i piwnicami utworzonymi pod opatowskim rynkiem.
Wtorek, 5 października 2010
Zamek królewski z czasów Kazimierza Wielkiego i klasztor sercanów w Stopnicy, zespół pofranciszkański Bolesława Wstydliwego i budynek akademii z XVI w. w Nowym Korczynie, gotycka bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Dom Długosza i Misa Chrzcielna z IX wieku w Wiślicy oraz Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie i uzdrowisko w Solcu Zdroju – wszystkie te atrakcje czekają na turystów w naszym regionie.
Niedziela, 10 sierpnia 2008
Kompleks prehistorycznych kopalń w Krzemionkach Opatowskich należy do największych obiektów tego typu w Europie i jest jednym z najciekawszych na świecie. Znajduje się tu ponad 4500 szybów.
Czwartek, 18 czerwca 2015
Ptasi Azyl, czyli Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom, jedyna tego typu placówka w województwie świętokrzyskim i jedna z niewielu w kraju, specjalizująca się w niesieniu pomocy wszystkim dzikim zwierzętom. Pensjonariuszami ośrodka są zwierzęta młode, zagubione, opuszczone przez rodziców, ponadto osobniki chore, okaleczone.
Wtorek, 23 sierpnia 2016
W Modrzewiowym Dworku w Mircu został utworzony w 2013 roku Salonik Wspomnień poświęcony Jadwidze i Józefowi Prendowskim - bohaterom powstania styczniowego 1863 roku, a także późniejszym mieszkańcom dworu i gminy.
Wtorek, 6 listopada 2018
Od września 2018 roku przy pomniku "Menora" poświęconym ofiarom kieleckiego getta funkcjonuje skrytka, którą mogą odnaleźć wszyscy fani geocachingu. Korzystając ze wskazówek podanych na stronie geocaching.com można poznać dokładną lokalizację skrytki. Poszukiwacze, uzyskując informacje o położeniu skrzynki, poznają historię pomnika, jego znaczenie, a także dowiadują się o realiach życia w kieleckim getcie i o jego zagładzie.
Poniedziałek, 12 kwietnia 2010
W Solcu-Zdroju można podziwiać zabytki architektury sakralnej - urokliwe przydrożne kapliczki i świątki. Znajdują się tu m.in. „kapliczki szwedzkie”, których nazwa wiąże się z wojnami szwedzkimi z XVII i XVIII w., figurę św. Antoniego Padewskiego z przełomu XVIII i XIX w., rzeźbę Chrystusa Frasobliwego na postumencie z datą 1770 oraz przydrożne krzyże z czasów powstania styczniowego.
Poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Od 24 kwietnia rusza w Ostrowcu Świętokrzyskim architektoniczny spacer po mieście. To nowa inicjatywa ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych.
Poniedziałek, 20 lipca 2020
Na terenie Nadleśnictwa Daleszyce w leśnictwie Radomice powstała nowa atrakcja turystyczna - punkt przyrodniczo-historyczny z odnowionym stanowiskiem czołgowym, w którym stacjonował niemiecki czołg Panther.
Poniedziałek, 14 czerwca 2010
W XI i XII wieku Stopnica była prawdopodobnie warownym grodem, zwanym wówczas Stobnicą. Istnieje tutaj kościół świętych apostołów Piotra i Pawła, którego fundatorem był Kazimierz Wielki. Budowla była jedną z sześciu fundacji pokutnych za utopienie ks. Marcina Baryczki, który wypominał królowi rozwiązły tryb życia.