Miało to miejsce w 53. rocznicę powstania styczniowego, dla upamiętnienia miejsca zbiórki powstańców styczniowych przed atakiem na rosyjski garnizon w Kielcach, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r.
Rok później w 1917 r. z inicjatywy harcerzy z 1. Kieleckiej Drużyny Harcerskiej im. płk. D. Czachowskiego ustawiono nowy duży drewniany krzyż. Istniał on do 1937 r., kiedy to w 25-lecie kieleckiego harcerstwa stanął nowy krzyż, poświęcony przez ks. Antoniego Żrałka. W czasie tych uroczystości pod krzyżem zakopano butelkę z listem pamiątkowym. W 2017 r. w czasie prac nad ustawieniem nowego krzyża odnaleziono ukrytą butelkę, którą do zbiorów Muzeum Historii Kielc przekazał radny Witold Borowiec.
Z powodu nieszczelnego zamknięcia do wnętrza butelki dostała się wilgoć, która częściowo uszkodziła list. List został wyjęty z butelki i poddany zabiegom konserwatorskim. Pozwoliło to na odczytanie treści noty pamiątkowej. Krótki tekst wykonany został odręcznie, ołówkiem, miejscami jest nieczytelny. Brzmi on: "W dniu 12 maja 1937 niniejszy krzyż stawiali (...)" (i tu następuje lista około 40 podpisów z nazwiskami harcerzy z 1. KDH).
Obecnie trwają prace nad oczytaniem wszystkich nazwisk i identyfikacją sygnatariuszy. Butelka wraz z listem trafi niebawem na ekspozycję w Muzeum Historii Kielc.
Źródło: MHK