Wtorek, 26 maja 2020
„Baśń o Łysej Górze”, „Legenda o dębie Bartku”, czy „Baśń o Świętym Jeleniu” – między innymi te opowieści znajdują się w "Legendarzu świętokrzyskim". Jego drukowaną wersję wkrótce wyda Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Impakt.
Poniedziałek, 11 maja 2020
"Korespondencja rodziny Artwińskich (1889–1983). Kielce–Kraków–Lwów" to kolejna z nowości wydawniczych Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja jest unikatowym źródłem opisującym trzy pokolenia jednej rodziny. Życie prywatne i zawodowe Stefana Artwińskiego – ostatniego prezydenta Kielc w II Rzeczpospolitej, jego rodziców, żony oraz dzieci.
Piątek, 8 maja 2020
8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego placówki organizują wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.
Środa, 6 maja 2020
Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach poleca nową broszurę edukacyjną IPN poświęconą zagadnieniom z okresu II wojny światowej na terenie Kielecczyzny.
Wtorek, 5 maja 2020
Zachęcamy do korzystania ze zbiorów Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej.
Czwartek, 23 kwietnia 2020
W Światowym Dniu Książki kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych prezentuje dzieła autorstwa Radosława Nowakowskiego, które znajdują się w kolekcji BWA. Są to zupełnie inne książki niż te, do których przywykliśmy.
Czwartek, 23 kwietnia 2020
Utwory Żeromskiego były przekładane na rozmaite języki. Prawdziwym "białym krukiem" jest jednak egzotyczny japoński przekład jednego z najbardziej epickich utworów w dorobku pisarza – "Popiołów". Japońskie tłumaczenie "Popiołów" znalazło się w 1947 roku w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego dzięki profesorowi Bolesławowi Szcześniakowi z Uniwersytetu Notre Dame w USA.
Czwartek, 23 kwietnia 2020
W 1995 roku na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców 23 kwietnia został ustanowiony przez UNESCO Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Czwartek, 9 kwietnia 2020
Ukazała się nowa publikacja Instytutu Pamięci Narodowej "Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945”, w której można znaleźć teksty dziewięciu historyków, w tym artykuł dr. Tomasza Domańskiego poświęcony policji granatowej w Kielcach i powiecie kieleckim.
Czwartek, 2 kwietnia 2020
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza i poety Hansa Christiana Andersena, który stworzył takie utwory, jak: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu" czy "Księżniczka na ziarnku grochu". Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.