W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie Dnia Książki. Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku w innych krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. Od 2007 roku obchodzimy go również w Polsce. Na ten dzień przygotowywane są różnego rodzaju akcje oraz wydarzenia towarzyszące. Obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa w Polsce.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku, zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Pierwsza książka napisana przy użyciu ruchomej czcionki została wydrukowana w 1234 r. Pozycja to zbiór zasad odpowiedniego zachowania, która składa się z aż 50 tomów! Dwieście lat po tym wydarzeniu Jan Gutenberg wynalazł maszynę do odlewania ruchomych czcionek. Jedną z pierwszych wydrukowanymi przez niego publikacji była słynna Biblia. Pierwsze książki w języku polskim powstały w XIV w., a najstarszy polski druk to kalendarz na 1474 r. Został on wydrukowany w krakowskiej drukarni założonej przez Kaspera Straube rok wcześniej. Pierwsza maszyna do pisania została wynaleziona dopiero w II połowie XIX w. Stało się to przypadkiem, gdy próbowano skonstruować narzędzie do numerowania stron. Sprzęt był napędzany pedałem, gdyż autor – Christopher Latham Sholes – inspirował się maszyną do szycia. Pierwsza książka napisana na maszynie to „Przygody Tomka Sawyera” autorstwa Marka Twaina.
W 2019 roku obserwowaliśmy trwałe zatrzymanie spadkowego trendu czytelnictwa w Polsce, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. W 2019 roku roku 39% Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę. W 2019 roku czytelnicy sięgali często po literaturę kryminalną, sensacyjną, thriller psychologiczny. A wśród klasyki literatury pięknej najczęściej wymienianymi autorami byli Sienkiewicz i Mickiewicz – od początku badań wskazywani w pierwszej dziesiątce. Poczytna stała się nowa noblistka – Olga Tokarczuk.
W 2021 roku Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Mamy najlepszy wynik od sześciu lat. Czytelnictwo w naszym kraju wzrosło o 3% w skali roku, a o 5% - w skali dwóch lat. Wśród czytelników przodują kobiety (74%). Największa grupa czytelników to osoby między 25 a 44 rokiem życia, tuż za nią są użytkownicy powyżej 60 lat, najmniej liczna grupa to dzieci w wieku przedszkolnym oraz między 15 a 18 rokiem życia.
"Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta." — Stanisław Lem.