Jako prozaik zadebiutował książką Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję, która została uznana za jeden z najciekawszych tytułów 2021 roku. Otrzymała Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, "Pióro Roku" Debiut literacki 2021 i ArtRage Award. Była nominowana do Odkryć Empiku, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (wyróżniona rezydencją w Vence).
W pierwszej selekcji tegorocznej edycji Prix Grand Continent 2022 jurorzy umieścili trzy książki autorów i autorek z naszego kraju: Białe noce Urszuli Honek, Zaklinanie węży w gorące wieczory Małgorzaty Żarów oraz Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję Mateusza Pakuły. Jak nie zabiłem… jako jedyna książka z Polski znalazła się w finałowej piątce.
Nagroda Grand Continent jest najważniejszą europejską nagrodą literacką w zakresie finansowania tłumaczeń i rozpowszechnienia tekstów. Dzięki dotacji wynoszącej 100 000 euro, kapituła co roku wspiera wielką europejską powieść.
Komisja obraduje na wysokości 3466 metrów. Swój werdykt opiera na obszernym przekładzie fragmentów nominowanych tytułów. W skład komisji wchodzą osobistości świata literatury. W tym gronie Polskę reprezentuje pisarka, poetka i eseistka Agata Tuszyńska.
17 grudnia jurorzy obradować będą w Skyway Mont Blanc, a dzień później – na wysokości 3466 metrów – ogłoszony zostanie zwycięzca tegorocznej edycji.
Nagroda zostanie wręczona 18 grudnia – również na wysokości 3466 metrów.
Finałowa piątka:
- Mateusz Pakuła Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję
- Fabio Bacà Nova (Włochy)
- Aroa Moreno Durán La Bajamar (Hiszpania)
- Katerina Poladjan Zukunfts Musik (Niemcy)
- Pierre Ducrozet Variations de Paul (Francja)
Źródła: legrandcontinent.eu | goingapp.pl