Poniedziałek, 26 lipca 2010
Pałac Buckingham to dawna rezydencja szlachecka, przekształcona przez architekta Johna Nasha na zlecenie króla Jerzego IV w pałac. Po wstąpieniu na tron królowej Wiktorii w 1837 roku stał się on oficjalną rezydencją brytyjskich władców. W Galerii Obrazów królowej znajduje się bogata kolekcja dzieł sztuki, w tym także płótna Vermeera l Leonarda da Vinci. Budynek pałacu i jego główną bramę zdobi wspaniałe dzieło z kutego żelaza, ozdobione herbem rodziny królewskiej – lwem i nosorożcem. Fot. Małgorzata Kaczmarek.
Czwartek, 22 lipca 2010
Royal Pavilion - była rezydencja królewska w Brighton, obecnie muzeum. Budynek ma formę pałacu zaprojektowanego w tzw. stylu indosaraceńskim. Royal Pavilon został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku na zlecenie księcia regenta, późniejszego króla Jerzego IV. Książę zbudował rezydencję, z dala od Londynu, w celu dyskretnych spotkań z jego ukochaną, Marią Anne Fitzherbert (książę nawet poślubił ją, lecz związek ten był nieważny z mocy brytyjskiego prawa, gdyż była ona katoliczką). Fot. Małgorzata Kaczmarek.
Wtorek, 20 lipca 2010
Największą atrakcją polskiego morza jest oczywiście szeroka, piaszczysta plaża. Fot. Agnieszka Markiton.
Poniedziałek, 1 lutego 2010
Fotografie z wyprawy Patryka Stępnia do Kenii, na których możemy obejrzeć "The Big Five", czyli wielką afrykańską piątkę najgroźniejszych zwierząt żyjących na kontynencie afrykańskim. Należą do nich: lew, nosorożec, lampart, bawół i słoń. Zobaczymy też żółwie żyjące 350 lat oraz olbrzymie słonie, które w wieku 70 lat, gdy zgubią kieł, czując jego wartość, zakopują go pod ziemią. Na fotografiach uwiecznione są również "tchórzliwe" strusie. Samiec posiada barwę czarną, a samica szarawą. Ubarwienie pomaga przy wysiadaniu jaj. Samiec robi to w nocy, a samica w dzień. Ptaki są wtedy bardzo słabo widoczne dla przeciwnika.
Piątek, 29 stycznia 2010
Majorka jest Hiszpańską wyspą położoną na Morzu Śródziemnym. Największym miastem jest Palma de Mallorca. Północne wybrzeże wyspy jest klifowe. Znajduje się tam łańcuch górski Serre de Tramuntana, który ma długość 88 km i wysokość do 1445 m. Południe zaś to rozległe, piaszczyste plaże, a na obszarach nizinnych znajdziemy gaje oliwkowe, pomarańczowe i migdałowe. Miejscowe jaskinie z wapienia kiedyś służyły za kryjówkę dla piratów. Fot. Barbara Jankowska-Piróg.
Piątek, 29 stycznia 2010
Arabska Republika Egiptu leży w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj, w zachodniej Azji. Na północy otoczony jest przez Morze Śródziemne, na wschodzie przez Morze Czerwone. Nazywany jest Darem Nilu. Cywilizacja Egiptu należy do najstarszych na świecie. To przede wszystkim wspaniała architektura piramid budzących respekt architektów na całym świecie, świątyń i grobowców królewskich o kolosalnych rozmiarach. Do dziś zabytki kultury egipskiej są przedmiotem badań historyków i archeologów. K
Czwartek, 7 stycznia 2010
Piaszczyste plaże, turkusowoniebieskie morze, bujna roślinność w głębi lądu, majestatyczne plamy, budynki w stylu kolonialnym, miejscowa ludność - to nieodłączne elementy krajobrazu Kuby - kraju widzianego oczyma Krzysztofa Zaleckiego.
Poniedziałek, 7 grudnia 2009
Giewont - święta góra Polaków. Jego północne zerwy piętrzą się efektownie nad Zakopanem. Niektórzy twierdzą, że to śpiący rycerz, który powstanie, gdy naród będzie w potrzebie. Inni natomiast wyjeżdżają z Podhala święcie przekonani, że to najwyższa góra polskich Tatr. Dla mnie to szczyt o stu twarzach. Fot. Przemek Czuba.
Poniedziałek, 5 października 2009
Fotograficzna relacja z wyprawy do Czarnohory -pasma górskiego na terenie zachodniej Ukrainy. Jest to najwyższa część Beskidów Połonińskich i jednocześnie ukraińskich Karpat Wschodnich. Pięknym elementem górskiego krajobrazu są jeziora pochodzenia polodowcowego. Fot. Krzysztof Krogulec.
Poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Zapraszamy na wakacyjny spacer do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie niedaleko Warszawy. Druga połowa lata to w ogrodzie okres, kiedy roślinność zaczyna już szykować się do okresu zimowego. Wiele gatunków zakończyło okres wzrostu, jednak ogród w tym czasie nadal wygląda pięknie. Ogród zajmuje powierzchnię ok. 40 ha (dla zwiedzających udostępniono ok. 30 ha) i prezentuje ponad 8600 taksonów, pogrupowanych tematycznie: arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne. W tym roku Ogród Botaniczny w Powsinie obchodzi 35. rocznicę powstania. Fot. Edyta Ruszkowska.