Środa, 6 kwietnia 2011
Jedną z najbardziej znanych i często odwiedzanych przez turystów dolin w Tatrach jest Dolina Kościeliska leżąca w odległości kilku kilometrów od Zakopanego. Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną w Tatrach Polskich, jej długość to 9 km. Posiada liczne rozgałęzienia, którymi prowadzą szlaki górskie. W Dolinie Kościeliskie znajduje się też sporo jaskiń - pozostałości po górskich potokach płynących w skałach. Do najbardziej popularnych należą Jaskinia Mroźna i Jaskinia Mylna. Dnem doliny płynie potok Kościeliski. W górnej jej części na hali Ornak znajduje się schronisko górskie. Fot. Edyta Ruszkowska.
Środa, 19 stycznia 2011
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej - trzeci pod względem ludności kraj na świecie i czwarty ze względu na powierzchnię, zróżnicowany pod względem kulturowym, etnicznym, religijnym, a przede wszystkim krajobrazowym. Przepiękne krajobrazy, ciekawe zakątki, amerykańskie metropolie, miejsca znane oraz te rzadko odwiedzane możemy oglądać na fotografiach Patryka Stępnia.
Czwartek, 9 września 2010
Manitoulin Island to największa na świecie wyspa położona na jeziorze. Zajmuje powierzchnię 2766 kilometrów kwadratowych i znajduje się w prowincji Ontario w Kanadzie. Położona jest w północnej części jeziora Huron. Na wyspie Manitoulin jest 108 słodkowodnych jezior, a na niektórych z nich znajdują się wyspy. 25% mieszkańców wyspy to Indianie, którzy zamieszkują sześć rezerwatów. Fot. Krzysztof Zalecki.
Środa, 1 września 2010
Ptaki są w regionie Bałtyku licznie reprezentowane. Regularnie spotyka się tam około 340 gatunków. Większość z nich to ptactwo wodne zamieszkujące Bałtyk. Inne możemy spotkać na otaczających morze terenach podmokłych. Spacerując po plaży najczęściej spotykamy mewę śmieszkę i rybitwy, a jak będziemy uważnym obserwatorem to może uda nam się znaleźć też kormorana czarnego. Fot. Agnieszka Markiton.
Poniedziałek, 23 sierpnia 2010
Gdańsk to miasto portowe u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponad tysiącletniej historii. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Najważniejsze zabytki Gdańska to m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów, Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny, Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP. Do ważnych miejsc w Gdańsku należy również Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Oliwa. Zabytki Gdańska znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Fot. Barbara Jankowska-Piróg.
Poniedziałek, 23 sierpnia 2010
Gdynia wchodzi w skład Trójmiasta. Na Skwerze Kościuszki do nabrzeża przycumowane są dwie jednostki pływające, które pełnią funkcje pływających obiektów muzealnych - niszczyciel ORP "Błyskawica" i żaglowiec "Dar Pomorza". W Gdyni znajduje się ogromny przeładunkowy port morski oraz wielkie Akwarium Gdyńskie. Fot. Barbara Jankowska-Piróg.
Poniedziałek, 23 sierpnia 2010
Sopot leży pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest popularnym kurortem nadmorskim, znanym z organizowanych tam konkursów piosenki w Operze Leśnej. Miasto posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji. Fot. Barbara Jankowska-Piróg.
Poniedziałek, 2 sierpnia 2010
Kazimierz Dolny - urokliwe miasteczko położone na prawym brzegu Wisły. Miasto z zabytkami, okoliczne malownicze wąwozy lessowe, możliwość odbycia wycieczek statkiem, festiwale filmowe i muzyczne, a przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera kazimierskiego rynku są magnesem przyciągającym rocznie ponad milion turystów. Zapraszamy do tego malowniczego miasteczka, w którym ostatnie lata swojego życia spędziła pisarka Maria Kunczewiczowa. Fot. Edyta Ruszkowska.
Środa, 28 lipca 2010
Jeden dzień to trochę za mało żeby zwiedzić Londyn. Jeszcze tam wrócę! Małgorzata Kaczmarek.
Wtorek, 27 lipca 2010
Ostrawa, miasto w Republice Czeskiej, stolica kraju morawsko-śląskiego, leży na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek - Opawy i Ostrawicy. Jest drugim co do wielkości miastem w Republice Czeskiej. Znajduje się około 10 km na południe od granicy z Polską i 50 km na zachód od na granicy Słowacji. Przez miasto przepływają rzeki Odra, Ostrawica, Opawa i Łucyna.Ostrawa otrzymała nazwę od rzeki Ostrawicy, która dzieli miasto na część morawską i śląską. "Ostrawa" znaczy „ostro, szybko, bystro” płynącą rzekę. Fot. Barbara Jankowska-Piróg.