Poniedziałek, 10 sierpnia 2009
Pieniny stanowią część ciągnącego się na długości około 550 km pienińskiego pasa skałkowego, oddzielającego zewnętrzne Karpaty fliszowe od Karpat wewnętrznych tzw. krystalicznych. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Tworzą wyodrębnione pasmo górskie o długości ok. 35 km i szerokości do 6 km podzielone przełomami Dunajca na trzy części. Fot. Edyta Ruszkowska.
Poniedziałek, 10 sierpnia 2009
Malownicza dolinka Kamionki z fantazyjnymi utworami wapiennymi to jedno z ładniejszych miejsc w Małych Pieninach. Rezerwat o powierzchni około 50 ha, noszący imię Jana Wiktora, utworzony został w 1963 roku dla ochrony pięknego wąwozu skalnego położonego w tej części Pienin. Z Wąwozem Homole związane są liczne legendy o zaklętych skarbach. Fot. Edyta Ruszkowska.
Wtorek, 7 lipca 2009
W dniach 2 - 5 lipca 2009 roku do Gdyni zawitały największe żaglowce szkoleniowe na świecie. Pierwszy zlot żaglowców odbył się w 1938 roku w Sztokholmie z inicjatywy szwedzkiego kapitana Arnolda Schomburga. W pierwszym zlocie flotylli żaglowców brał udział także „Dar Pomorza”. W Polsce pierwsze regaty „The Cutty Sark Tall Ships’ Races” odbyły się w Gdyni w 1974 roku. Jednak polski udział w imprezie rozpoczął się już w dwa lata wcześniej, kiedy zwycięzcą regat został debiutant „Dar Pomorza”. Wśród polskich żaglowców najwyższe trofeum regat – „Cutty Sark Trophy” – oprócz „Daru Pomorza”, który drugi raz zwyciężył w 1980 rpku, zdobyły: ORP „Iskra” – szkolny okręt Marynarki Wojennej w 1989 roku i „Pogoria” – flagowy żaglowiec STAP w 1999 roku. Równie prestiżową nagrodę „Cape Horn Trophy”, w latach 1994 i 2001 otrzymał „Dar Młodzieży” – szkolny żaglowiec Akademii Morskiej w Gdyni. Fot. Edyta Ruszkowska.
Czwartek, 16 kwietnia 2009
Muzeum im Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej istnieje od 40 lat. Na powierzchni 2 hektarów możemy obejrzeć jedną z największych w Polsce plenerowych ekspozycji ciężkiego sprzętu bojowego. Znajduje się tu ponad sto eksponatów. W muzeum zgromadzono przede wszystkim historyczny sprzęt wojskowy, różnego rodzaju dokumenty, umundurowanie i przyrządy wojskowe.
Wtorek, 7 kwietnia 2009
Zachęcamy do obejrzenia fotografii statków, które można podziwiać jedynie na wodach Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Droga wodna Wielkich Jezior liczy 3762 km. Szlak daje statkom morskim możliwość dopłynięcia do wszystkich pięciu amerykańskich jezior z Atlantyku, przez rzekę Świętego Wawrzyńca. Udostępnienie tego szlaku dla dużych statków wymagało budowy szeregu śluz i kanałów na rzece Świętego Wawrzyńca i na niektórych połączeniach między poszczególnymi Wielkimi Jeziorami. Śluzy pozwalają omijać odcinki rzek niedostępne dla żeglugi, jak np. wodospad Niagara na rzece Niagara łączącej jeziora Erie i Ontario. Wiele odcinków rzek wymagało także pogłębienia. Wielkie Jeziora są największym zbiornikiem wody słodkiej na kuli ziemskiej. Fot. Krzysztof Zalecki.
Poniedziałek, 7 lipca 2008
Wakacyjne wspomnienia w obiektywie Agnieszki Markiton.