Motyw przewodnim projektu jest cytat z twórczości patrona 2025 r. – Edmunda Niziurskiego: Choć burza huczy wkoło nas, do góry wznieśmy skroń.
Organizatorzy o tegorocznych obchodach Tygodnia Kultury Języka: – Główna idea projektu polega na stworzeniu jak najliczniejszemu gronu odbiorców (przede wszystkim uczniom ze wszystkich poziomów edukacyjnych) możliwości uczestnictwa w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane są przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Ich wartością jest wielka różnorodność form podejmowanych aktywności. Są to: konkursy, zabawy, turnieje, slamy, spotkania z autorytetami, warsztaty, wystawy, spektakle, wykłady, recitale i koncerty, prezentacje pasji i talentów. Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze "wysokiej" i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka (bez względu na wiek) i osiąganie samorealizacji.
Tydzień Kultury Języka to znakomita okazja, by przypomnieć twórczość pisarza Edmunda Niziurskiego, który pochodził z Kielecczyzny. W 2025 r. mija setna rocznica jego urodzin. Nie ma chyba czytelnika, który w dzieciństwie i młodości nie zaczytywał się jego książkami – do ulubionych przeważnie należały Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Awantura w Niekłaju, czy Sposób na Alcybiadesa. Utwory Niziurskiego znane są kilku pokoleniom Polaków. Powieści autora bawią, wyzwalają kreatywność językową, pokazują świat w humorystycznej odsłonie i uczą dystansu do wielu aspektów życia.
Możliwe było także nawiązywanie do twórczości innych wybitnych postaci uznanych przez Sejm i Senat RP za Patronów 2025 roku. Mowa tu (m. in.) o: Stefanie Żeromskim, Oldze Boznańskiej, Antonim Słonimskim, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysławie Stanisławie Reymoncie i in.
Instytucje tworzące tegoroczny Tydzień Kultury Języka:
- Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK
- Muzeum Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
- Muzeum Historii Kielc
- Ośrodek Kultury "Ziemowit"
- Dom Kultury "Zameczek"
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna
- Miejska Biblioteka Publiczna
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka wraz z filiami
- Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom"
- Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie
- Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach
- Kieleckie Centrum Kultury
Szczegółowy program wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Kultury Języka zamieszczony jest w załącznikach.
Koordynatorką XXXIII TKJ jest Lidia Pasich – kontakt: pasichlidia@gmail.com; nr tel.: 609 393 050.
_______
Źródła: Lidia Pasich | ILiJ UJK