Sztuka „Ambasador” powstała na przełomie lat 70. i 80. , jej akcja toczy się współcześnie w ambasadzie demokratycznego państwa, znajdującej się w kraju rządzonym autorytarnie. Realizacja z 1997 roku w reżyserii Erwina Axera jest zaliczona do Złotej Setki Teatru Telewizji. W Kielcach spektakl wyreżyseruje 21-letni reżyser Michał Kmiecik
Michał Kmiecik o teatrze:
- Teatr to trybuna, publicystyka, ma być aktualny. Wypali się po dwóch miesiącach, nie ma problemu. Nie wierzę w spektakle wychowujące pokolenia widzów. Coś z nimi jest nie tak. Mój zagramy kilka razy i zejdzie z afisza. Po co mam silić się na jakiś uniwersalizm? Trzeba uderzyć konkretem. Chcę robić sztukę, która koresponduje z codziennością widzów. (Przekrój, 16. 02. 2012)
Michał Kmiecik jest wrocławianinem, ukończył Liceum Dwujęzyczne nr IV we Wrocławiu. W czerwcu 2011 roku, podczas festiwalu „Walka Czarnucha z Europą”, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie wyreżyserował spektakl „Until Lions Have Their Historians, Tales of the Hunt Shall Always Glorify the Hunter” oparty na operze szkolnej Bertolta Brechta „Ten, który mówi tak”. Jego kolejny dramat, „Wesele”, zakwalifikował się do półfinału IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Z kolei na Europejski Kongres Kultury (realizowany w koprodukcji Teatru Polskiego we Wrocławiu i Krytyki Politycznej) przygotował spektakl „Karabiny pana Yanga Youdego”. „Dobry człowiek z Hubei”, traktujący o często beznadziejnej sytuacji polskich lokatorów prywatnych kamienic, traktowanych niezgodnie z prawem, zastraszanych, zagrożonych eksmisją przez bezwzględnych właścicieli. W przedstawieniu udział wzięli prawdziwi lokatorzy i lokatorki. Publikował w „Notatniku Teatralnym”. Jest członkiem redakcji internetowego artzinu „Kofeina”, współpracuje też z wydawnictwem muzycznym „Qulturap”. W 2011 roku został laureatem poznańskiego konkursu „Metafory Rzeczywistości”, do którego zgłoszono 156 sztuk. Miał wówczas 19 lat i był najmłodszym zwycięzcą w historii imprezy.
Na głośne czytanie sztuki „Ambasador” zapraszamy 22 maja o godzinie 21.00. Po czytaniu odbędzie się rozmowa o aktualności sztuki, w której specjalnym gościem będzie Susana Mrożek – żona pisarza.
Źródło: Teatr im. S. Żeromskiego