Czwartek, 26 grudnia 2024 - Dionizego, Kaliksta, Szczepana

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca A A A

Wtorek, 22 października 2024 Autor: Beata Kwieczko
W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu pt. „Matrioszka” w choreografii białoruskiego twórcy Andrei Kamarou. Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024/2025”, który powstał jako nowatorska inicjatywa liderów środowisk tańca z czterech miast: Lublina, Katowic, Łodzi i Kielc, mająca na celu rozwijanie współpracy z artystami niezależnymi.

Scenografię i kostiumy do „Matrioszki” przygotowała Palina Chapulianets, która jednocześnie tańczy w przedstawieniu w duecie z choreografem Andrei Kamarou. Białoruscy artyści gościli już w Kielcach przy okazji spektaklu pt. „7”, którego premiera odbył się w Kieleckim Teatrze Tańca 19 kwietnia 2024 roku. Muzykę specjalnie do „Matrioszki” skomponował Leszek Kołodziejski, a za reżyserię światło odpowiada Maciej Kuźmiński.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do nazwy rosyjskiej zabawki – matrioszki, składającej się z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, które są włożone jedna w drugą. W tym wypadku, każda lalka symbolizuje różne fragmenty duszy głównej bohaterki o imieniu Alex, która cierpi na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości. Dziewczyna jest przedstawicielką młodego pokolenia, które coraz częściej zmaga się z różnymi problemami psychicznymi. Sztuka pokazuje, w jaki sposób traumy i różnego rodzaju przeżycia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie i jak ważne jest wsparcie emocjonalne bliskich osób.

Na początku spektaklu słychać niewidocznego narratora, który zadaje każdemu z widzów pytanie: „Czy zastanawiałeś się kiedyś kim tak naprawdę jesteś?”, po czym tłumaczy, że każdy człowiek może mieć wiele osobowości, różnych w zależności od środowiska, w którym przebywa w danym momencie. W tym czasie jeden z bohaterów przedstawienia siedzi w fotelu i układa na stoliku kolejne lalki tworzące matrioszkę. To właśnie obraz tego, że składamy się z wielu części. Te same słowa i ta sama scena są również zakończeniem sztuki.

Choć twórcy polecają spektakl jako pewnego rodzaju remedium i drogę do oczyszczenia, to w wypowiedzi narratora pojawiają się słowa: „Nie zamierzam Cię leczyć…”. Następne zdania, jakie wypowiada sugerują, że każdy widz może dostrzec w sztuce coś innego, każdego może dotknąć inny fragment i każdy sam zadecyduje, co zrobi z tym dalej.

Tancerze w czasie spektaklu przedstawiają kilka rodzajów osobowości. Każda jest ukazana za pomocą innego kostiumu i układu choreograficznego. Stan emocjonalny bohaterów odzwierciedla również muzyka. Po przedstawieniu danego rodzaju osobowości, tancerze nakładają na siebie kolejne lalki znajdujące się na stoliku, składając matrioszkę w całość. W międzyczasie zamieniają również kolejność ustawienia poszczególnych lalek i kolejność nakładania ich na siebie, co podkreśla jeszcze bardziej jak złożony jest każdy z nas.

Spektakl jest dość krótki, ponieważ trwa 40 minut, ale jest wymowny i skłania do refleksji. Osobiście, odnalazłam w nim część siebie i myślę, że podobnie było w przypadku widzów, którzy oglądali premierę. Sztuka pozwala zrozumieć, że ludzka natura jest złożona i niejednoznaczna, a to z kolei ma wpływ na nasze zachowania w różnych miejscach i różnych sytuacjach. Spektakl jest godny polecenia również ze względu na tancerzy, którzy stanowią zgrany i niezwykle utalentowany duet. Warto znaleźć chwilę, aby zajrzeć w głąb siebie.

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na pierwszy kwartał 2025 roku!

W Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbyła się konferencja prasowa,...

Fenomenalny Sylwester w Kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza na Fenomenalny Sylwester....

Kolędowanie z zespołem Enej w Kieleckim Centrum Kultury

W sobotę, 28 grudnia, w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się kolędowanie z zespołem Enej....

Dr Alicja Trukszyn z Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego

W czwartek, 19 grudnia w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, podczas uroczystej sesji Sejmiku...

"Jazz z filmowym brzmieniem" w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach

6 grudnia (w piątek) w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach zagrają Oskar Cenkier i Miłosz Skwirut –...

Wernisaż wystawy fotografii krajobrazowej Mariusza Łężniaka w kieleckim BWA

W najbliższy piątek, 13 grudnia, o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach zostanie...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 951 848
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności