W Archiwum w Kielcach zorganizowane zostaną warsztaty arabeski, kaligraficzne konserwatorskie oraz genealogiczne, a w Sandomierzu genealogiczne.
Arabeska to zapomniana sztuka wykonywania etykiet ozdobnych na książki i zeszyty. Warsztaty zorganizowane zostaną w ramach współpracy z Muzeum Regionalnym w Iłży im. Adama Bednarczyka, a zajęcia poprowadzi Łukasz Babula, pracownik tego muzeum.
Uczestnicy warsztatów kaligraficznych będą mogli przyjrzeć się sztuce pięknego pisania piórem i atramentem, tak jak robili to nasi przodkowie.
Z kolei na warsztatach konserwatorskich dowiedzą się jak zabezpieczyć domowe zbiory i uchronić je przed upływem czasu. Zajęcia odbędą się o godzinie 10, 12 i 14. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy prowadzi Beata Białek pod numerem telefonu 728 407 259. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia własnych dokumentów do naprawy.
Na warsztatach genealogicznych będzie można dowiedzieć się, jak zbudować własne drzewo genealogiczne oraz jak dotrzeć do dokumentów, które w tym pomogą.
W programie będzie także zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc „Odkryj tajemnice Archiwum” oraz prezentacja wybranych materiałów z zasobu Archiwum – „Dotknij historii”.
Podczas Dnia Otwartego zaprezentowane zostaną również wystawy. W Kielcach: „Z Zagnańska do Londynu”. Szlakiem Mieczysława Białkiewicza i 2 Korpusu Polskiego, „O sporcie i sportowcach w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach” i „Szybciej, wyżej, silniej. Dzieje sportu na Kielecczyźnie w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach” oraz w Sandomierzu – „Znane postacie w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach Oddział w Sandomierzu”.
Dodatkowo, w nawiązaniu do obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów w ramach „Świętojańskich Spotkań” organizowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką UJK pracownicy Archiwum Państwowego w Kielcach przeprowadzą warsztaty z marmoryzowania papieru, czyli artystycznego barwienia papieru za pomocą farb pływających na powierzchni wody. Warsztaty te odbędą się 12 czerwca w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Źródło: Archiwum Państwowe w Kielcach