- Zależy mi na tym, żeby Teatr Klasyki Polskiej zagościł na stałe w Kieleckim Centrum Kultury – powiedziała podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli przedstawiciele Teatru z Warszawy.
Publiczność w Kielcach będzie miała okazję zobaczyć cztery spektakle. Trzy z nich to komedie Aleksandra Fredry.
- Fredro jest autorem nieznanym w Polsce i jest trudny do realizacji, ale my podejmujemy te próby. Gramy tytuły, które naszym zdaniem powinny należeć do kanonu lektur, bo według mnie pojawiają się w nim poważne braki – mówił Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
- Jako aktorzy mamy ogromną frajdę z pracy nad tekstem klasycznym, ale doświadczamy tego, że dzielimy tę pracę również z widownią. Czujemy, że jesteśmy potrzebni, bo problemy, o których opowiada Fredro są bliskie współczesności – dodał Dariusz Kowalski, zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Klasyki Polskiej.
Zdaniem Karoliny Labahua, która jest reżyserem w Teatrze Klasyki Polskiej, teatr ma ogromny wpływ na kulturę, na wychowanie dzieci i na to, jak będzie czytana literatura. – Teatr Klasyki Polskiej to miejsce, które jest dobre, jest młodym organizmem, któremu przyświeca jedna idea – spójna, czytelna i bezpieczna. Wydaje mi się, że w czasach, w których próbujemy interpretować teksty klasyczne, odczytanie naszych rodzimych tekstów jest bezcenne i bezpieczne – podkreśliła.
Do udziału w Festiwalu Klasyki Teatralnej zachęcała także Kamila Smętkowska, koordynator pracy artystycznej i eksploatacji. – Przyjeżdżamy do Kielc z sztandarowymi spektaklami fredrowskimi, które naszym zdaniem są cennymi spektaklami adresowanymi do każdego widza, bo klasyka jest ponad wszelkimi podziałami. Natomiast „Ambasador” Sławomira Mrożka będzie przysłowiową wisienką na torcie, która zostawi też mały niedosyt, żeby zaprosić na kolejne spektakle w Kielcach.
Festiwal Klasyki Teatralnej zainauguruje spektakl „Śluby panieńskie” w reżyserii Lidii Sadowej – w poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 11 dla szkół i wieczorny o godzinie 19.
Kolejnego dnia w tych samych godzinach będzie można zobaczyć „Zemstę” w reżyserii Michała Chorosińskiego.
W środę, 5 czerwca o godzinie 19 zostanie wystawiony spektakl pt. „Dożywocie”, również w reżyserii Michała Chorosińskiego, a na zakończenie Festiwalu (6 czerwca) o tej samej porze „Ambasador” wyreżyserowany przez Jarosława Gajewskiego.
Bilety w cenie 35 zł na spektakl szkolny oraz od 60 zł na wieczorny do zakupu w kasie KCK. Karnet na Festiwal kosztuje 200 złotych.