Spotkania odbędą się 16, 18, 19 i 20 czerwca o godzinie 17.30 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach. Wykłady wygłoszą kolejno Konstanty Gebert, prof. Tadeusz Gadacz, prof. Jan Hartman oraz Tomasz Terlikowski.
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.
O prelegentach:
Konstanty Gebert – psycholog, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki. Publicysta „Gazety Wyborczej” od jej powstania. Był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, relacjonował też wydarzania m.in. z Turcji, Indii i Birmy. Przez lata śledzi konflikt izraelsko-palestyński. Jest autorem 12 publikacji m.in. wydanej dwa lata temu książki pt. „Ostateczne rozwiązanie. Ludobójcy i ich dzieło”. 28 maja otrzymał Nagrodę im. Doktora Edelmana, ustanowioną przez Paulę Sawicką (Otwarta Rzeczpospolita) i Bogdana Białka (Stowarzyszenie im. Jana Karskiego).
Prof. Tadeusz Gadacz – filozof, religioznawcą, tłumacz, nauczyciel akademickim związany z AGH i Collegium Civitas. Zajmuje się historią filozofii XX wieku , filozofią człowieka, filozofią religii oraz analizą przemian kultury i cywilizacji. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych. W ubiegłym roku ukazała się jego książka „Etyka dobromyślności”, która nawiązuje do „Etyki solidarności” ks. Józefa Tischnera z 1981 roku.
Prof. Jan Hartman – wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof i etyk, a także publicysta, związany głównie z tygodnikiem „Polityka”. W pracy naukowej zajmuje się metafilozofią, filozofią polityki, etyką i bioetyką. Bierze udział w licznych debatach publicznych – zarówno jako polityk, jak i publicysta Ostatnio ukazały się dwie jego książki „Spowiedź antychrysta” oraz „Zmierzch filozofii”.
Tomasz Terlikowski – dziennikarz , filozof, redaktor i publicysta. Przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów, podejrzanego o krzywdzenie członków wspólnoty. Autor wielu książek, m.in. „Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła”, „Rozdzieleni bracia. Szeptyccy, historia Polski i Ukrainy”.
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego