Marek Cecuła urodził się w 1944 roku w Częstochowie. Pochodzi z polsko-żydowskiej rodziny związanej z Kielcami. Dzieciństwo spędził w Kielcach, gdzie ocalała z holocaustu rodzina postanowiła rozpocząć życie na nowo. Mając 16 lat w pojedynkę wyruszył na poszukiwanie swojego miejsca. Europa Zachodnia, Izrael, Brazylia. W końcu w 1976 roku dotarł do Stanów Zjednoczonych, skąd w latach 90. powrócił do Polski.
Prowadził Design Studio Kielce, a potem we współpracy Polskimi Fabrykami Porcelany Ćmielów i Chodzież utworzył Ćmielów Design Studio. W swojej twórczości przywołuje temat pamięci o kieleckiej społeczności żydowskiej – zaprojektował m.in. rzeźbę Menora dedykowaną ofiarom likwidacji getta oraz nagrobny pomnik ofiar pogromu kieleckiego.
Marek Cecuła jest uznawany za jednego z najciekawszych polskich ceramików pracujących za granicą. Nowojorska pracownia Marka Ceduły stała się w połowie lat dziewięćdziesiątych siedzibą studia Modus Design, którego artysta był założycielem i głównym projektantem. Modus Design łączy sztukę z życiem poprzez nowe spojrzenie na przedmioty codziennego użytku.
W 2021 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W piątek, 13 grudnia, o godzinie 18 w kieleckim BWA odbędzie się wernisaż wystawy prac Marka Cecuły pt. „Dezintegracja”. Artysta tak mówi o swojej ekspozycji:
„Nic tak nie oddaje mrocznych realiów współczesnego świata jak porcelana. Jej krucha i drogocenna natura staje się epicentrum naszych codziennych rytuałów w domu, odgrywając istotną rolę w naszym życiu nie tylko jako produkt użytkowy, ale także jako artystyczny i cenny przedmiot. W tym projekcie zdecydowałem się użyć tradycyjnych form porcelany, aby drastycznie zmienić ich fizyczny wygląd i zakwestionować ich zamierzony cel użytkowy. Ślady, pęknięcia, dziury i deformacje przedstawione na tych elementach są nietypowe dla porcelany; kojarzą się z rozkładem, korozją lub brutalnym traktowaniem w nierozpoznawalny sposób. Ten destrukcyjny, ale twórczy proces ma na celu wywołanie emocji poprzez pokazanie domowych wyrobów porcelanowych w stanie rozpadu. Tworzenie tych prac jest sprzeczne z konwencjonalnymi metodami formowania elementów ceramicznych. Zamiast skupiać się na umiejętnym rzemiośle i perfekcji, celowo wybrałem destrukcyjne podejście, które zmieniło wygląd i funkcję użytkową wyrobów porcelanowych”.
Wystawie będzie towarzyszyć album podsumowujący twórczość artysty, który będzie można nabyć podczas trwania wystawy. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 17 stycznia 2025 roku.
Źródło: BWA Kielce