Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to najstarsze w Polsce muzeum poświęcone autorowi „Trylogii”. Jest też jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w województwie świętokrzyskim. Każdego roku gości tu około 50 tysięcy turystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.
W 2018 roku Oblęgorek trafił na prestiżową listę Pomników Historii. Było to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale też pewne zobowiązanie, aby zadbać o pamięć noblisty oraz utrzymać jego dawny dom, dar całego narodu, w jak najlepszej kondycji. W związku z tym Muzeum Narodowe w Kielcach regularnie pozyskuje środki na niezbędne prace remontowe i konserwatorskie. Pieniądze udało się pozyskać w 2021 i 2024 roku. Pochodziły one z Programu Ochrona Zabytków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także budżetu województwa świętokrzyskiego.
W 2021 roku udało się naprawić kamienną balustradę na tarasie południowym, a także oczyścić i zakonserwować reprezentacyjną figurę husarza umieszczoną na szczycie pałacyku. Odświeżona została również część elementów drewnianych wystroju elewacji i uszczelniono dach nad magazynem zbiorów. Wszystkie prace kosztowały łącznie 360 tysięcy złotych, z czego 72 tysiące dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
W 2024 roku pomalowane zostały wszystkie wnętrza muzealne z zachowaniem oryginalnej kolorystyki, poddano konserwacji całą stolarkę drzwiową i okienną, zostały wycyklinowane i polakierowane podłogi, dokonano renowacji czterech zabytkowych pieców kaflowych i dokończono konserwację elementów drewnianych – w tym najstarszej części pałacyku – Tarłówki. Ponadto konserwacji poddane zostały także skorodowane sterczyny dachowe, została naprawiona popękana elewacja i oczyszczono kamienne gzymsy wokół budynku. Tym razem dotacja wyniosła łącznie 1 milion 58 tysięcy złotych, w tym 530 tysięcy pochodziło z budżetu województwa świętokrzyskiego.
Projekt realizowany był pod nazwą „Oblęgorek, Pałacyk Henryka Sienkiewicza (1900-1902 r.). Prace konserwatorskie i budowlane przy Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku w celu zabezpieczenia materialnego dziedzictwa kulturowego”. Pałacyk został ponownie otwarty dla zwiedzających 27 listopada.