Jan Peszek: Pakuła pisze tak, że głowa mała, oczy ogromne, flaki powywracane, ręce drżące, a nogi z waty. To jest mistrzostwo świata w opowiadaniu historii osobistych i zarazem tych szerszych, społecznych. W przyszłość można patrzeć tylko mierząc się wciąż z przeszłością.
Mikołaj Grynberg: Ta historia to więcej niż rodzinna opowieść. "Skóra po dziadku" to książka, w której źli bohaterowie bywają dobrzy, a dobrzy nie zawsze czynią dobro. To książka, w której przenikają się pokoleniowe perspektywy, a wzajemne oceny z czasem ustępują miejsca rozumieniu relacji międzyludzkich. "Skóra po dziadku" to kolejny tekst Mateusza Pakuły, w którym czytelniczki i czytelnicy mogą się przejrzeć.
Więcej informacji o autorze: MATEUSZ PAKUŁA.
Kilka słów o nagrodzie:
Nagroda Grand Continent ma na celu wysunięcie na pierwszy plan ambitnych historii, które pomagają kształtować polityczną i kulturową wyobraźnię współczesnej Europy. Historie te muszą wyróżniać się wysoką jakością literacką, połączoną z kwestionowaniem ważnego historycznego, politycznego lub społecznego tematu naszych czasów.
Nagrody Grand Continent 2024 pomogą zademonstrować żywotność tego gatunku literackiego w pięciu językach europejskich: niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i polskim.
Komisja składa się z osobowości literackich i zawodowo zajmujących się badaniem literatury, których twórczość tłumaczona jest w różnych krajach i cieszy się uznaniem na szczeblu międzynarodowym. Jurorzy reprezentują pięciojęzyczny zakres nagrody. W tym zacnym gronie przedstawicielem Polski jest Jarosław Kuisz (ur. w 1976 r. w Warszawie) – redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", współpracownik naukowy w Instytucie Historii Czasu Współczesnego (CNRS), autor książek wydanych w 2023 r.: The New Politics of Poland. Przypadek posttraumatycznej suwerenności (Manchester University Press) oraz Post-traumatische Souveränität. Essays über osteuropäische Staaten (Suhrkamp Verlag).
W finale Nagrody Grand Continent 2024 obok książki Pakuły znalazły się także utwory Martiny Hefter, Eduardo Halfona, Michele Masneriego i Frédérica Grosa.
Nagroda Grand Continent wspiera autorów w zakresie finansowania tłumaczeń i rozpowszechnienia tekstów w pięciu obszarach językowych. Autor zwycięskiej powieści otrzymuje dotacje o wysokości 100 tys. euro na realizację tego celu.
Zwycięzca / zwyciężczyni tegorocznej edycji zostanie ogłoszony / a już niebawem.
_______
Źródła: 3466.eu | instytuksiazki.pl | Wydawnictwo Agora