Wtorek, 5 maja 2020
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Henryk Sienkiewicz był związany z ziemią świętokrzyską, tu mieszkał i tworzył. Noblista napisał 12 powieści i 21 nowel. Według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową, jest najchętniej czytanym polskim autorem.
Wtorek, 15 listopada 2016
15 listopada 2016 roku mija setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Pisarz został pochowany w szwajcarskim Vevey. Po ośmiu latach jego prochy zostały sprowadzone do Polski.
Wtorek, 15 listopada 2016
Autografy to najcenniejsze obiekty muzeów biograficznych, najwyżej cenione pamiątki po pisarzach. W związku z tym w 2016 roku, kiedy obchodzona będzie 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach zaprezentuje ocalałe rękopisy utworów noblisty. Każdy z nich, oprócz ogromnej wartości merytorycznej, posiada własną historię.
Piątek, 4 listopada 2016
W Wojewódzkim Domu Kultury zostanie otwarta wystawa zatytułowana "Ulica Sienkiewicza od początku".
Czwartek, 3 listopada 2016
Rok 2016 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka przygotowałs wystawę zatytułowaną "Piórem i pędzlem", która przedstawia dzieła ilustratorów, malarzy i grafików inspirowane powieściami Henryka Sienkiewicza. Artyści na płótno i papier przenieśli wizje literackie Sienkiewicza tworzone "ku pokrzepieniu serc".
Piątek, 14 października 2016
W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku można oglądać wystawę poplenerową zatytułowaną "Oblęgoreckie impresje".
Wtorek, 27 września 2016
Do 15 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach można oglądać wystawę "Henryk Sienkiewicz - słowo i obraz” zorganizowaną z okazji Roku Henryka Sienkiewicza i Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.
Piątek, 2 września 2016
Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania włączył się Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. W studiu telewizyjnym Platformy Informacji Kulturalnej dwunastu kielczan czytało fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
Wtorek, 2 sierpnia 2016
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Portal Informacji Kulturalnej, jak co roku, włączają się w akcję Narodowego Czytania i zapraszają osoby zainteresowane do udziału we wspólnym czytaniu jednego z rozdziałów „Quo vadis”.
Piątek, 29 lipca 2016
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie jedno z dzieł literackich Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".
Czwartek, 23 czerwca 2016
Rozmowa z Jarosławem MACHNICKIM – historykiem, kolekcjonerem, dyrektorem WDK w Kielcach. - W najnowszym numerze wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach „Świętokrzyskie” ukaże się Pana artykuł o pocztówkach. Przy okazji przypomina Pan mało dziś znany fakt, związany z samą nazwą tej tak popularnej do niedawna jeszcze formy komunikacji. - Tak, mało kto wie, że autorem tego czysto polskiego określenia karty pocztowej jest sam Henryk Sienkiewicz. A jako że obchodzimy właśnie rok sienkiewiczowski, pomyślałem, że warto ten fakt przypomnieć i wrócić do roku 1900, kiedy to Polacy szykowali się do uczczenia jubileuszu 25-lecia twórczości pisarza, przypadającego na 22 grudnia. Kilka tygodni wcześniej w Warszawie doszło do otwarcia wystawy kart pocztowych, w czasie której ogłoszony został werdykt konkursu na nazwę pocztowego kartonika nazywanego dotychczas „odkrytką” lub „korespondentką”.
Wtorek, 31 maja 2016
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku włącza się w akcję zainicjowaną przez marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa "Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza".
Czwartek, 14 kwietnia 2016
Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka w Górnie zapraszają na czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza.
Piątek, 8 kwietnia 2016
W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zaprezentowana zostanie wystawa "Czas mierzony szwajcarskim zegarem" poświęcona dwóm ostatnim latom życia Henryka Sienkiewicza, które spędził w Szwajcarii.
Piątek, 4 marca 2016
Sejm i Senat RP podjęły w grudniu 2015 roku uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W setną rocznicę śmierci pisarza i sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin Instytut Książki będzie realizował konkurs projektów pod nazwą Rok Sienkiewicza 2016.
Wtorek, 15 grudnia 2015
Dzięki Sienkiewiczowi Oblęgorek stał się miejscowością znaną w Polsce. Odwiedziło go i nadal odwiedza wielu znanych ciekawych ludzi. Dar narodowy podsycał wyobraźnię, a możliwość zobaczenia, gdzie mieszka wielki pisarz, jak wygląda jego otoczenie, powodowała, że jeszcze za życia Sienkiewicza przyjeżdżały tu wycieczki szkolne.
Niedziela, 7 września 2014
W 2012 roku z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zapoczątkowana została akcja Narodowego Czytania, którą zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku prezydent zachęcał do wspólnego czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Do Narodowego Czytania włączyła się również Platforma Informacji Kulturalnej. Na antenie radia FRI znani kielczanie czytali fragmenty „Potopu”, „Ogniem i mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego”.