Wtorek, 3 marca 2015
Kapela Jaśki powstała w 2001 roku z inicjatywy instruktora muzycznego Jana Bukłada jako zespół akompaniujący zespołowi ludowemu "Rogowianka". W skład kapeli wchodzą Jan Bukład, Stanisław Majewski oraz Jan Mazur.
Wtorek, 29 czerwca 2010
Kapela ludowa „Działoszacy” powstała w 1988 r. i działa przy Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach. Początkowo występowała pod nazwą „Działoszanie”, następnie „Małopolanie”, a obecnie "Działoszacy". Kierownikiem artystycznym, a także założycielem kapeli, jest Adam Kocerba grający na akordeonie oraz harmonii polskiej. Pozostali członkowie kapeli to: Marek Nanuś - skrzypce, Andrzej Madetko - klarnet i saksofon, Tadeusz Nalepa – kontrabas oraz Jerzy Jurkowski – solista śpiewak.
Środa, 6 kwietnia 2022
Kapela Podwórkowa SCYZORY, działająca od niespełna roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, zakwalifikowała się do XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Miejskiego, który odbędzie się 21–22 maja w Wolborzu w województwie łódzkim.
Wtorek, 3 marca 2015
W repertuarze zespołu znajdziemy kilkadziesiąt polek, oberków, podwiśloków, walczyków, utworów biesiadnych i wiele innych. Grupa uświetnia swymi występami bardzo wiele imprez plenerowych, spotkań towarzyskich i biesiadnych.
Środa, 27 maja 2020
Stefan Wyczyński jest solistą kapeli ludowej, którą w 1935 roku założył najstarszy jego brat Feliks Wyczyński. W 1980 roku Stefan przejął kierownictwo kapeli i kieruje nią do chwili obecnej. Zarówno Stefan Wyczyński, jak i kapela, są laureatami licznych festiwali i konkursów folklorystycznych (II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Poznaniu, dwukrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą, trzykrotnie I miejsce w Spotkaniach z Folklorem w Busku-Zdroju).
Czwartek, 18 września 2008
Kapela Świętokrzyska została założona w 2002 roku przez Mariana Kwietnia. Poprzez stroje i muzykę wyraża ludowe tradycje naszego regionu. W stylu kapeli można się też doszukać elementów charakterystycznych dla miejskich kapel podwórkowych. Teksty tworzy solistka zespołu Aleksandra Cieślak. Słowa piosenek, opisujące codzienne życie zwykłych ludzi, łatwo trafiają do publiczności podczas koncertów, zwłaszcza że artystka wykonuje je bardzo sugestywnie.
Środa, 21 października 2015
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Środa, 4 marca 2015
Kapela Włoszczowska powstała w kwietniu 1999 roku. Jednym z inicjatorów jej założenia był ówczesny starosta włoszczowski Wiktor Krotka. Głównym celem działania zespołu jest utrwalanie tradycji i kultury ludowej ziemi włoszczowskiej. Kapela Włoszczowska liczy 7 członków.
Środa, 4 marca 2015
W aktualnym składzie zespół działa od 2009 roku. Występuje samodzielnie jako kapela i towarzyszy również zespołom Rosiejowianki, Drożanecki i Samosiejki podczas ich występów.
Środa, 4 marca 2015
"Jest to autentyczna kapela dwuosobowa w składzie skrzypce i bębenek ludowy. Grają archaiczny repertuar, oparty najczęściej na skalach modalnych, krótkich motywach z rożnymi wariacjami. Skrzypek gra tylko z pozycji pierwszej, nie przesuwając ręki po gryfie. Często zaczepia o druga stronę, stwarzając w ten sposób akompaniament burdonowy. Te cechy wykonawcze są bardzo rzadko spotykane. Stanowią o autentyczności muzyki ludowej, stąd też liczne nagrody, jakie zdobywa pan Zygmunt Jakubowski. Repertuar kapeli to regionalne polki, oberki, chodzony, mazury i mazurki” - Jerzy Gumuła - muzyk Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.