Wtorek, 11 czerwca 2024
4 sierpnia o godz. 13.00 na scenie letniej przy Koneckim Centrum Kultury odbędzie się XVIII Konecki Przegląd Kapel i Solistów-Instrumentalistów Ludowych MUZYKANTY 2024.
Wtorek, 4 czerwca 2024
2 czerwca 2024 r. wreszcie stało się jasne, kto jest triumfatorem tegorocznych – 48. Buskich Spotkań z Folklorem. W Parku Miejskim w Kielcach nagrodzono zwycięzców festiwalowych zmagań. Najważniejszą nagrodę festiwalu – Grand Prix im. Piotra Gana – otrzymał Adam Kocerba z Kapelą "Działoszacy". Nagroda im. Haliny Szelestowej trafiła w ręce Zespołu Śpiewaczego "Marzyszanki" z Marzysza. Natomiast nagrodę im. Feliksa Korbana dla najlepszego akordeonisty otrzymał Henryk Cacek z Małogoszcza.
Poniedziałek, 3 czerwca 2024
W słoneczno-deszczową niedzielę, 2 czerwca, Park Miejski w Kielcach tętnił muzyką ludową, radością i śpiewem artystów, którzy zjechali do stolicy regionu na koncert laureatów 48. Buskich Spotkań z Folklorem. Tego dnia najważniejszą nagrodę festiwalu – Grand Prix im. Piotra Gana – otrzymał Adam Kocerba z Kapelą "Działoszacy". Nagroda im. Haliny Szelestowej trafiła w ręce Zespołu Śpiewaczego "Marzyszanki" z Marzysza. Natomiast nagrodę im. Feliksa Korbana dla najlepszego akordeonisty otrzymał Henryk Cacek z Małogoszcza.
Poniedziałek, 27 maja 2024
W dn. 1–2 czerwca Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na Festiwal ETNOTYGIEL. W programie (m.in.): konkurs zespołów ludowych i zespołów inspirujących się muzyką ludową, konkurs kulinarny, piknik rodzinny oraz koncert gwiazdy festiwalu – zespołu Tęgie Chłopy.
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Zwiedzanie dworku Stefana Żeromskiego wspólnie z wybitną badaczką życia i twórczości pisarza – kustosz honorową Kazimierą Zapałową oraz wykłady dr Alicji Trukszyn na temat zwyczajów dworów i wsi oraz gwary w czasach Żeromskiego to kolejne propozycje na ciekawe i niebanalne spędzenie tegorocznej majówki. Nie zabraknie atrakcji dla wielbicieli muzyki ludowej – w amfiteatrze odbędą się eliminacje do 48. Buskich Spotkań z Folklorem.
Czwartek, 22 czerwca 2023
16 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uroczyście świętowano 50. urodziny Zespołu Pieśni i Tańca "Kielce". Założony w 1973 roku z inicjatywy Tadeusza Zawistowskiego, ma na koncie setki występów na polskich i zagranicznych scenach, i dziś przeżywa renesans – z nową energią z powodzeniem koncertuje, popularyzując dziedzictwo regionu świętokrzyskiego i najpiękniejsze polskie tańce.
Poniedziałek, 12 czerwca 2023
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor u źródeł kultury" odbędzie się w dniach 17–18 czerwca. W Kielcach i w Parku Etnograficznym w Tokarni zaprezentują się najlepsi polscy artyści ludowi, których żywiołem są muzyka, taniec, rzeźba, malarstwo i rękodzielnictwo.
Wtorek, 16 maja 2023
Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 20 i 21 maja o godzinie 11.00 do Parku Zdrojowego w Buska-Zdroju na finał 47. Buskich Spotkań z Folklorem.
Poniedziałek, 27 marca 2023
26 marca w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Daleszycach odbył się koncert finałowy XIX Festiwalu Wielkopostnego Daleszyce 2023, organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach we współpracy z partnerami. Ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji.
Poniedziałek, 27 marca 2023
W niedzielę 26 marca w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Daleszycach odbył się koncert finałowy XIX Festiwalu Wielkopostnego Daleszyce 2023. W tym roku w Konkursie Pieśni Wielkopostnych triumfowali: Chór "Masłowianie" z Masłowa – w kategorii chóry, Zespół Śpiewaczy "Echo Łysicy" z Bielin – w kategorii zespoły ludowe, Grupa Artystyczna "Golica" – w kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, natomiast w Konkursie Poetyckim – Bożena Ołubiec.
Czwartek, 23 marca 2023
26 marca o godz. 17.00 w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Daleszycach odbędzie się koncert finałowy XIX Festiwalu Wielkopostnego Daleszyce 2023.
Środa, 22 marca 2023
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach rozpoczął nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najważniejszych w świecie muzyki ludowej i najbardziej wyczekiwanych konkursów w Polsce – do 47. Buskich Spotkań z Folklorem. Do udziału w konkursie organizator zaprasza kapele ludowe, solistów instrumentalistów, solistów śpiewaków, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły śpiewacze.
Środa, 8 lutego 2023
18 marca o godz. 10.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się tegoroczna edycja przeglądu Dziecięca Estrada Folkloru, organizowanego co roku z myślą o dziecięcych i młodzieżowych wykonawcach folkloru muzycznego z terenu województwa świętokrzyskiego.
Wtorek, 20 grudnia 2022
22 stycznia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się koncert promujący debiutancką płytę Kapeli Podwórkowej SCYZORY, zatytułowaną "O Kielcach w Świętokrzyskiem".
Poniedziałek, 1 sierpnia 2022
W miniony weekend w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się warsztaty etnologiczno-folklorystyczne skierowane do instruktorów, kierowników, opiekunów zespołów folklorystycznych i animatorów kultury prowadzących zespoły obrzędowe z województwa świętokrzyskiego. Zrealizowano je w ramach projektu "Obrzęd. Tradycje dożynkowe świętokrzyskiej wsi".
Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” powstał w lutym 2015 r. i działa przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy pod kierownictwem Hanny Kuty. Choreografem grupy jest Barbara Kardynalska, instruktor tańca narodowego i ludowego. Do tańca przygrywa zespołowi kapela Feliksa Korbana.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Zespół Ludowo - Folklorystyczno - Obrzędowy utworzony w marcu 2004 roku i liczy 21 osób. Jego założycielami byli Marianna Majchrzyk i Julian Nowak. Zespół został zarejestrowany jako Stowarzyszenie w Sądzie Rejonowym w Kielcach w maju 2006 roku.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Początki zespołu Kunowianie wiążą się z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich, które powstało 1965 r. Działalność koła skupiała się głównie na organizowaniu kursów gotowania i szycia oraz podnoszeniu świadomości kobiet mieszkających na wsi. Gospodynie koła miały swój zespół wokalny Kunowianki, który po dołączeniu kapeli przybrał nazwę Kunowianie. Zespół ma na swoim koncie bogaty dorobek artystyczny. Większość imprez miejskich, gminnych i powiatowych odbywa się z udziałem zespołu.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
W 1999 roku, po kilkunastu latach przerwy, ludowy zespół „Fałkowianka” wznowił swoją działalność. Córki i wnuczki członkiń zespołu z lat 60. i 70. postanowiły kontynuować tradycje swoich przodków wyśpiewywane w rytm skocznej muzyki ludowej. Na początku reaktywacji przypominano repertuarem stare i przekazywane z pokolenia na pokolenia piosenki z regionu konecko - opoczyńskiego.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
Zespół Ludowy z Dzierzgowa w gminie Radków w powiecie włoszczowskim istnieje od 1984 roku. Aktualnie zespół liczy 17 członków – entuzjastów folkloru, kultywujących folklor zachodniej Kielecczyzny. W repertuarze zespołu znajdują się piosenki ludowe, kuplety obyczajowe oraz wesołe gawędy.