Wtorek, 7 kwietnia 2015
Ludowy Zespół Artystyczny "Dwikozianie" został założony wiosną 1935 roku i działa do chwili obecnej. Posiada duże osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne i upowszechniania kultury i folkloru ludowego oraz ochrony dziedzictwa narodowego.
Czwartek, 28 stycznia 2010
Marianna Śmiłowska jest śpiewaczką ludową o niepowtarzalnym głosie, który przypomina archaiczne brzmienie muzyki dawnej naszego regionu.
Wtorek, 9 marca 2021
Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa nagrała w ostatnich dniach materiał na swoją pierwszą płytę z repertuarem koncertowym.
Poniedziałek, 6 lipca 2009
Ludowa kultura muzyczna była elementem różniącym regiony Polski. Instrumenty muzyczne zmieniały się i różnicowały regionalnie.
Wtorek, 27 października 2015
90 artystów z gminy Morawica uczestniczyło w 49. Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. W konkursie „Łabecanki” otrzymały wyróżnienie, a Agata Korban z Rodzinnej Kapeli Korbanów zajęła III miejsce.
Czwartek, 30 czerwca 2016
Kazimierz Dolny (woj. lubelskie) po raz 50. gościł śpiewaków, muzykantów i artystów ludowych uczestniczących w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Reprezentujący województwo świętokrzyskie laureaci Buskich Spotkań z Folklorem kapela Kacpra Ciasia z Błaszkowa i Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza powrócili festiwalu z nagrodami zdobywając odpowiednio I miejsce w kategorii kapel (ex aequo z kapelami z Małopolski i Wielkopolski) oraz wyróżnienie w kategorii zespołów śpiewaczych (ex aequo z zespołami z Podlasia i Mazowsza).
Środa, 27 maja 2020
We wtorek 26 maja w wieku 88 lat zmarł Stefan Wyczyński, legendarny artysta ludowy. Na scenie spędził prawie 70 lat. Mieszkał w Lubczy, był kierownikiem założonej w 1935 roku przez jego braci kapeli ludowej.
Czwartek, 27 października 2016
Zespół Obrzędowy "Kowalanki" nagrał płytę z widowiskiem „Pranie w rzece” oraz „Prządki”. Zdjęcia były wykonywane w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Środa, 27 marca 2024
Niedziela Palmowa, w polskiej tradycji ludowej znana pod nazwami Kwietna lub Wietrzna Niedziela, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Polskie palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. Nasze tradycyjne palmy zrobione są z gałązek wierzbowych, często upiększonych bukszpanem, barwinkiem, cisem i żywymi lub papierowymi kwiatami.
Poniedziałek, 4 kwietnia 2022
Tegoroczny Festiwal Wielkopostny został rozstrzygnięty w ubiegłą niedzielę, 3 kwietnia. Tego dnia w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Daleszycach odbył sie koncert finałowy połączony z ogłoszeniem wyników. Laureaci festiwalu zostali wyłonieni podczas dwóch przesłuchań konkursowych – w Stąporkowie i Pińczowie. Organizatorem festiwalu był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.