Poniedziałek, 8 września 2008
Letnia wędrówka alejkami parku miejskiego. Fot. Edyta Ruszkowska.
Poniedziałek, 1 września 2008
Cedzyna to miejscowość położona niedaleko Kielc. W pobliżu wsi znajduje się sztuczny zbiornik wodny "Cedzyna" utworzony na rzece Lubrzance. Cedzyna jest punktem początkowym niebieskiego szlaku turystycznego im. E. Wołoszyna, prowadzącego do Wąchocka, czerwonego szlaku rowerowego prowadzącego do Nowej Słupi oraz czarnego szlaku rowerowego prowadzącego do Kielc. Jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Fot. Edyta Ruszkowska.
Wtorek, 19 sierpnia 2008
Sielpia to miejscowość letniskowa położona 10 kilometrów od Końskich, nad rzeką Czarną. Atrakcją jest zalew o powierzchni 60 hektarów. Rozległe lasy sosnowe, bogate w runo leśne stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku, rekreacji oraz turystyki pieszej i rowerowej. Sielpia to miejscowość bardzo chętnie odwiedzana przez wędkarzy, grzybiarzy i miłośników jazdy konnej. W sąsiedztwie Sielpi znajdują się liczne rezerwaty przyrody ożywionej i nieożywionej. Znajdują się tu pozostałości dawnego Zakładu Metalurgicznego, który jest nieco zapomnianym świadkiem świetności Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Fot. Edyta Ruszkowska.
Piątek, 1 sierpnia 2008
Włostów niedaleko Opatowa należy do najstarszych miejscowości w Polsce. W XIII wieku był własnością rodu pieczętującego się herbem „Poraj”. Dobra włostowskie kupił w roku 1795 Antoni Karsz Karski, łowczy sandomierski od Leona Leonarda Worcella, kuchmistrza koronnego, za 550 tysięcy złotych. Na miejscu starszego dworu około połowy XIX stulecia wzniesiono założenie pałacowe. Jego ośrodkiem był neorenesansowy pałac zaprojektowany dla Stanisława Karskiego przez Henryka Marconiego i wybudowany w latach 1854 – 60. Przy pracach wykończeniowych zatrudniono ponoć rzemieślników z Włoch.
Środa, 28 maja 2008
Zapraszamy na wycieczkę po Kielcach - miejscach znanych i nieznanych. Fot. Cezariusz Matla.
Środa, 30 kwietnia 2008
W okolicach Bałtowa odkryte zostały ślady dinozaurów. Na ich podstawie zrekonstruowano postaci gadów w naturalnej wielkości, które możemy oglądać w Bałtowskim Parku Jurajskim. Fot. Agnieszka Markiton.