Wtorek, 14 kwietnia 2015
Włostów niedaleko Opatowa należy do najstarszych miejscowości w Polsce. W XIII wieku był własnością rodu pieczętującego się herbem „Poraj”. Od 1795 roku Włostów należał do rodziny Karskich, którzy w XIX wieku wznieśli na terenie parku pałac według projektu Henryka i Władysława Marconich.
Poniedziałek, 16 marca 2015
O pałacu margrabiego Wielopolskiego i kochankach z Pełczysk.
Wtorek, 20 października 2015
Gościmy we włościach rodziny Sancygniowskich i Deskurów.
Piątek, 22 lipca 2016
Pałac w Podzamczu Piekoszowskim zbudowany został na podobieństwo Pałacu Biskupów w Kielcach. Jego projektantem i budowniczym był ten sam architekt, który zaprojektował kielecką budowlę. Podobno kosztował on fundatora aż 30 wsi z jego posiadłości. Kamienno-ceglany pałac usytuowano na niewielkim, otoczonym przez mokradła i stawy, wzgórzu, dzięki czemu posiadał on cechy militarne.
Poniedziałek, 16 marca 2015
Podziemne miasto w Opatowie to zespół dawnych piwnic kupieckich pod kamienicami rynku. Kupcy opatowscy, tak jak mieszkańcy innych miast np. Sandomierza, Bodzentyna czy Stopnicy, drążyli pod swoimi kamienicami piwnice. Im kupiec był zamożniejszy, tym podziemne składy były okazalsze. Obecnie pod powierzchnią znajduje się 46 komór, które połączono korytarzami i schodami, tworząc podziemną trasę turystyczną długości ok. 400 metrów, udostępnioną do zwiedzania. Zapraszamy na wycieczkę podziemnymi korytarzami i piwnicami utworzonymi pod opatowskim rynkiem.
Piątek, 15 maja 2015
Zamek w Szydłowie zbudowany został ok. 1354 roku. Jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej i znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Do chwili obecnej z kompleksu budowli zachowały się sala rycerska, skarbczyk oraz brama zamkowa. Z murów miejskich, które miały koło 1080 metrów długości, zachowało się blisko 700 metrów.
Piątek, 13 marca 2015
Prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich należą do największych obiektów tego typu w Europie. Ten kompleks jest jednym z najciekawszych na świecie. Znajduje się tu ponad 4500 szybów. Wyjątkowość tego miejsca wynika z doskonale zachowanych zagłębień poszybowych, które pomimo upływu kilku tysięcy lat są w prawie niezmienionym stanie.
Czwartek, 13 sierpnia 2009
Rezerwat Przyrody Skorocice wchodzi w skład Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Jest rezerwatem częściowym, stepowo - geologicznym, zajmującym powierzchnię 7,70 ha. Został utworzony w roku 1960.
Wtorek, 12 maja 2015
Rezerwaty Przyrody „Przęślin” i „Góry Wschodnie” wchodzą w skład Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Położone są we wsi Chotel Czerwony na obszarze Niecki Soleckiej.
Wtorek, 30 czerwca 2009
Rezerwaty Przyrody „Przęślin” i „Góry Wschodnie” wchodzą w skład Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Położone są we wsi Chotel Czerwony na obszarze Niecki Soleckiej.