Środa, 26 listopada 2008
"A Wisłę w Sandomierzu z każdej dostrzeżesz ulicy" - Jarosław Iwaszkiewicz.
Środa, 26 listopada 2008
Zachowana w pierwotnej postaci stara kuźnica wyposażona w miech i młot.
Sobota, 1 stycznia 2011
Wiadomo, że Polacy mają swoją architekturę, zaś najbardziej polską i „rodzimą" jest architektura drewniana. PIK zaprasza do zwiedzania unikatowych kościołów i dworków w okolicach Kielc.
Wtorek, 26 września 2023
Drewniane kościoły, dworki, chałupy i zagrody, to prawdziwe perły regionu świętokrzyskiego. Zadziwiają swoją konstrukcją i malowniczością. Możemy je podziwiać na szlaku architektury drewnianej, podzielonym na pięć tras. Tym razem zapraszamy na objazd Pętli Jędrzejowskiej.
Wtorek, 31 grudnia 2024
Zabytkowe kościoły, kaplice i dzwonnice są cennymi skarbami regionu świętokrzyskiego. To obiekty wyjątkowe zarówno pod względem historycznym, jak i architektonicznym. Warto im się przyjrzeć bliżej, zwiedzając szlak architektury drewnianej, podzielony na pięć tras. W tym odcinku zapraszamy na objazd Pętli Ostrowieckiej.
Czwartek, 21 stycznia 2016
O siekierach, toporach i ćmadze świętokrzyskiej.
Piątek, 19 marca 2010
Wiślica (łac. Vislicia) jest miejscowością położoną w południowej części woj. świętokrzyskiego nad rzeka Nidą. Należy do najstarszych miejscowości w Polsce, powstałych jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Jej dzieje sięgają IX w., gdy była centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. Według legendy nazwa osady pochodzi od imienia jej założyciela, księcia Wiślan – Wiślimira. Film zrealizowany przez Zbigniewa Cisaka.
Poniedziałek, 6 czerwca 2016
Zapraszamy do zwiedzenia pozostałości dawnego Zakładu Hutniczego, który jest unikatowym zabytkiem tego typu w Europie.
Poniedziałek, 25 lipca 2016
Zamek w Ujeździe zbudowany był na skale, posiadał tyle okien, ile dni w roku, tyle komnat, ile tygodni liczy rok, miał dwanaście sal balowych - ile miesięcy jest w roku, bram - ile dni ma tydzień i posiadał cztery wieże - tyle, ile kwartałów ma rok.
Wtorek, 7 kwietnia 2015
W Międzygórzu stał przed wiekami potężny zamek. Został wzniesiony jako warownia królewska w czasach Kazimierza Wielkiego. Miał bronić dostępu do doliny Opatówki. Malownicze ruiny zamku stoją pośród zieleni, w niemal dziewiczym krajobrazie.