Żywa Biblioteka to przestrzeń spotkań ludzi odzwierciedlająca różnorodność społeczności. Uczestnictwo w akcji pomaga zastąpić stereotypy wiedzą i empatią w stosunku do osób z jakiegoś powodu innych. Tematem tej edycji Biblioteki będzie niejednowymiarowa duchowość, w kontekście nauki, pasji i doświadczenia. Treść tego, co wykracza ponad rzeczywistość i co nadaje sens egzystencji, jest tak różnorodna, jak różne są ludzkie drogi.
Pomysł Żywej Biblioteki powstał w Danii 15 lat temu i od tamtej pory systematycznie staje się coraz bardziej popularny w wielu krajach. Żywe Biblioteki skierowane dla wszystkich tych, którzy są zaciekawieni poznaniem historii ludzi, z którymi na co dzień nie mieliby okazji porozmawiać. Żywa Biblioteka w tej edycji poleca książki pod tytułem: Benedyktynka, Muzułmanka, Ksiądz Katolicki, Ksiądz Luterański, Mason, Kobieta- Żołnierz, Były Kleryk, Kosmiczny Człowiek, Astro- Naukowiec, Buddystka, Ateista itp.
"Żywymi książkami" będą między innymi:
Astro-naukowiec - Agata Kołodziejczyk była nominowana w 2017 roku do tytułu Superbohaterki Wysokich Obcasów, nadawanego najbardziej wpływowym kobietom w Polsce. Jest neurobiologiem i astrobiologiem. Pasjonuje ją badanie kosmosu oraz łączenie biologii z astronomią. Bada wpływ światła gwiazd na organizmy żywe w stratosferze oraz w kosmosie. Pracowała w Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie jako ekspertka w dziedzinie biomimetyki opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla teleskopów orbitalnych, polegające na zmniejszeniu ich ciężaru oraz kosztów wyniesienia nad ziemię. Opracowała prototyp oświetlenia synchronizującego zegary biologiczne w przestrzeniach izolowanych od światła słonecznego. Zainicjowała i współtworzyła pierwszą analogową bazę kosmiczną w Polsce, gdzie przeprowadza się symulacje misji pozaziemskich. Obecnie jest członkinią Fundacji forScience, World Research Centre oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris.
Kosmiczny człowiek - Matt Harasymczuk pracował w Europejskiej AgencjiKosmicznej przy badaniach dotyczących misji na Księżyc i Marsa, ma wykształcenie inżynieryjne oraz lotniczo-kosmonautyczne. Zbudował własne centrum szkolenia kandydatów na astronautów i stworzył program treningów analogicznych do tych, które przechodzą astronauci i kosmonauci agencji kosmicznych w NASA, ESA i innych. Otrzymał medal Mikołaja Kopernika za stworzenie podstaw do lotów kosmicznych w Polsce. Trzykrotnie był analogowym astronautą podczas symulacji misji księżycowych i marsjańskich.
Mason Witold Sokała – masonolog (członek Instytutu „Sztuka Królewska w Polsce”), a równocześnie czynny mason (m.in. były Wielki Mówca i Wielki Sekretarz Rady Federacji Polskiej Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego „Le Droit Humain” – jednej z największych organizacji masońskich na świecie, Czcigodny Mistrz, czyli przewodniczący loży „Michał Tokarzewski-Karaszewicz” na wschodzie Kielc). W życiu „cywilnym”: specjalista w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, szef Rady i ekspert Fundacji Po.Int, publicysta „Nowej Konfederacji”, pracownik naukowo-dydaktyczny UJK (wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych).
Ksiądz luterański - Wojciech Froehlich pochodzi z Żor na Górnym Śląsku. Studiował teologię w Warszawie, był na stypendium diakonijnym w Austrii, gdzie pracował w domach pomocy. Pracował też w Ewangelickim Domu Opieki Tabita w Konstancinie Jeziornie i w domach pomocy społecznej prowadzonych przez Fundację Laurentius w Olsztynie. W 2005 roku został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obecnie jest proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Słupsku. Od 11 lat jest w związku małżeńskim z Anną, ma dwóch synów. Jest też koordynatorem Ewangelickiego Duszpasterstwa w Irlandii.
Kobieta żołnierz - major Małgorzata Michalska, absolwentka Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i uczestniczka pięciu operacji zagranicznych (Liban, Afganistan, Kosowo). Obecnie pełni służbę na stanowisku dowódcy Zespołu Wsparcia CIMIC w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. W wojsku jest od roku 2000.
Benedyktynka - siostra Hanna Szmigielska jest benedyktynką francuskiego opactwa le Bec Hellouin w Normandii gdzie złożyła Śluby wieczyste w 2001roku. Od 5 lat wysłana do posługi w Polsce, gdzie między innymi jest zaangażowana w tworzenie ośrodka Wspólnoty Opcja Benedykta w miejscowości Faryny na Mazurach, w którym osoby świeckie i duchowne będą mogły podjąć razem pewną formę życia wspólnotowego. W ośrodku łączyć ma się duchowość benedyktyńska, modlitwa, praca, poza tym każdy zachowa styl życia charakterystyczny dla swojego stanu. Wokół Wspólnoty w Farynach powstanie dom rekolekcyjny, który przyjmie każdą osobę poszukującą sensu, harmonii, duchowości. W świecie anglosaskim coraz popularniejsze stają się tzw " wioski benedyktyńskie ".
Aby zapisać się "na rozmowę z książką" trzeba skorzystać z linku do formularza podanego na stronie wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/232510488471599/
http://zywabibliotekapolska.pl/
Źródło: "Dom Praczki" w Kielcach