Wtorek, 19 listopada 2024 - Elżbiety, Faustyny, Pawła

Kanon Polihymnii A A A

Pierwszym dziełem, jakie artyści wykonają podczas tego koncertu, będzie  Koncert na altówkę G-dur (1721) Georga. P. Telemanna, jedno z najpopularniejszych w dorobku tego twórcy. Łączy styl barokowy ze stylem galant. Skonstruowane zostało w radosnym nastroju rozwijającej się melodii. Następnie usłyszymy Koncert na altówkę c-moll przypisywan Johannowi Christianowi Bachowi. A to za sprawą niezwykle utalentowanej muzycznie rodziny Casadesus, w tym wypadku Henriego Casadesusa. Bracia tworzyli kompozycje, które przedstawiali publiczności jako dopiero co przez nich odkryte dzieła zapomnianych twórców XVIII stulecia. Długo trwało, nim mistyfikacja została ujawniona, ale to nie przeszkadza, by utworem się zachwycić, jest bowiem wyjątkowej urody. Oba te dzieła poznamy w interpretacji znakomitej altowiolistki Katarzyny Budnik-Gałązki, która po raz pierwszy wystąpiła na estradzie FŚ niedługo po otrzymaniu prestiżowej nagrody w Monachium na konkursie ARD. Była również rezydentką Filharmonii  w sezonie 2015/16.  Na zakończenie Orkiestra Symfoniczna pod batutą Zygmunta Rycherta wykona 101. Symfonię Josepha Haydna, nazywaną Zegarową od figury odmierzającej staccato rytm części wolnej. Kompozycja należy do szeregu 12 arcydzieł zwanych „symfoniami londyńskimi”.


Katarzyna Budnik - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Odniosła sukcesy w licznych konkursach na: 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy, 2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria, 2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego ( Poznań, 2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (Niemcy, 2009, II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (Niemcy, 2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo Maxa Regera) oraz na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza, 2010, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego).

Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy (Czechy, Austria, Niemcy, Francja, Rosja). W 2010 brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na wielu renomowanych festiwalach, w tym na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (za specjalnym zaproszeniem Gidona Kremera). Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jest również stypendystką prestiżowego programu stypendialnego "Młoda Polska”.

Zygmunt Rychert studiował w PWSM w Poznaniu dyrygenturę w klasie prof. W. Krzemińskiego (dyplom z wyróżnieniem) i kompozycję pod kierunkiem prof. F. Dąbrowskiego. Po studiach otrzymał stypendium MKiS, aby pełnić funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uzyskał wiele nagród, w tym już jako student i najmłodszy uczestnik został laureatem I Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach. Był szefem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej, Opery w Bydgoszczy oraz Filharmonii w Szczecinie. Współpracował także z Wiener Musik Theater. Nagrał kilkanaście CD, posiada liczne radiowe nagrania archiwalne, brał udział w wielu transmisjach RTV tak w Polsce, jak i za granicą. Uczestniczył także w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych.  W 2014 otrzymał nagrodę Fryderyka za nagranie CD z utworami W. Kilara. Posiada tytuł profesora sztuki muzycznej.


FŚ zaprasza na swój kanał na YouTube.


Źródło: FŚ

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 347 616
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności