„Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście (Pwt, 30, 15-20)”. Każdy z prelegentów przygotował wystąpienie na ten temat.
Ponadto, zgodnie z tradycją obchodów Dnia Judaizmu wypracowaną przez „Świętokrzyski Sztetl”, zostaną zachowane główne elementy wydarzenia czyli prezentacja jednego ze sztetli regionu, inauguracja kolejnej edycji Konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, będą też wątki kulinarny i artystyczny.
Przywołanym sztetlem regionu kieleckiego staną się Działoszyce, jedna z najważniejszych miejscowości zamieszkanych i zbudowanych przez Żydów. Miasteczko, jego historię i zabytki kultury żydowskiej przypomną etiudy filmowe Jessicy Szczepańskiej oraz odczytane fragmenty Działoszyckiej Księgi Pamięci.
Oprawę muzyczną w formie kilkunastu najbardziej znanych piosenek żydowskich przygotowało kieleckie Stowarzyszenie „A nam się chce!”, z udziałem znanych artystów i uczniów muzycznych szkół kieleckich.
Z tej trzydniowej propozycji on-line można bezpłatnie skorzystać na stronie internetowej OEM „Świętokrzyski Sztetl” oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.
W dawnej synagodze w Chmielniku tego rodzaju obchody organizowane są od 2014 roku, choć jak dotąd – nigdy online, ale zawsze z udziałem wielu znakomitych gości.
Wydarzenie objęli patronatem: biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.
(źródło: Świętokrzyski Sztetl)