Podczas spotkania, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego w Kielcach, wyświetlone zostaną dwa filmy: „Wyrzutki” w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego i Sławomira Grünberga oraz „Nie wolno się brzydko bawić” Urszuli Sochackiej.
Pierwszy – nagradzany na międzynarodowych festiwalach i doceniany przez publiczność - to kilkunastominutowa opowieść naocznych świadków o jednym z wątków deportacji Żydów w 1943 roku z okręgu białostockiego do obozu zagłady w Treblince. Droga transportu prowadziła przez Łapy, niewielką miejscowość położoną kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Zrozpaczeni rodzice wyrzucali swoje dzieci przez niewielkie okienka w wagonach. Relacje świadków uzupełniają archiwalne zdjęcia i rysunki Stanisława Żywolewskiego.
Film „Nie wolno się brzydko bawić” przybliża historię hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej w Łodzi, z filią we wsi Dzierżązna. O życiu w obozie opowiadają byli więźniowie i więźniarki. A ich historia przeniesiona jest w czasy współczesne. Obraz pokazuje, jak ich przeżycia wpływają na następne pokolenia. Przybliża mechanizm transgeneracyjnego przekazu traumy. W filmie biorą również udział uczniowie i nauczyciele łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów.
Pokazy odbędą się w Muzeum Dialogu Kultur (Kamienica pod Trzema Herbami, Rynek 3 w Kielcach) 27 stycznia. Początek projekcji o godz. 17.00. Wstęp wolny.
UWAGA SZKOŁY!
Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowało też specjalną ofertę dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pokazy połączone ze spotkaniem z Bogdanem Białkiem, prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego rozpoczną się o godz. 9.30 i 12.30. Udział jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy. Na zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 41 344 60 96. Można też do nas pisać na adres: dialog@mnki.pl.
Tekst: Anna Latos - Muzeum Narodowe w Kielcach