Występy Katicy – węg. „kocica” (sic!) – przyciągają na zachodzie rzesze melomanów, a filmy w serwisie You Tube zanotowały ponad 10 milionów odwiedzin! Koncert w Kielcach jest jednym z nielicznych promujących artystkę w Polsce. Wszechstronnie uzdolniona, zachwyca temperamentem, kulturą bycia i niebywałą inwencją w obmyślaniu występu. Czym jeszcze artystka zaskoczy tego wieczoru? przekonają się Państwo sami...
ILLÉNYI KATICA
Skrzypaczka jest jedną z najbardziej utalentowanych wykonawczyń naszych czasów. Wykonuje utwory klasyczne, standardy jazzowe, najsłynniejsze tematy filmowe i evergreeny. Gra na skrzypcach, śpiewa i tańczy. Urodziła się w Budapeszcie, pochodzi z muzycznej rodziny. Pierwszym nauczycielem artystki był jej ojciec Ferenc Illenyi, który grał w orkiestrze węgierskiej State Opera House. Matka pracowała jako nauczycielka, grała też świetnie na fortepianie. Odkąd Illènyi skończyła 12 lat, co roku uczestniczyła w międzynarodowych kursach muzycznych „Festiwal Tibor Varga” w Szwajcarii. W 1991 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Liszta. Na samym początku kariery Katica śpiewała w operetkach i musicalach, jednak zawsze pozostawała wierna skrzypcom. W l. 1995-2001 występowała w Europie i Stanach Zjednoczonych z Budapeszt Klezmer Band jako skrzypaczka i wokalistka. Z zespołem tym wydała kilka płyt. Jej solowa kariera rozpoczęła się natomiast w 2002. Każdego roku występuje na wielu koncertach, prezentując nowy repertuar. W 2003 wydała pierwszą solową płytę pt. Premier, za którą otrzymała nagrodę eMeRTon. W 2007 ukazała się jej pierwsza koncertowa płyta DVD. W 2012 roku rząd węgierski przyznał jej prestiżową nagrodę Ferenca Liszta, która jest najwyższym narodowym odznaczeniem w dziedzinie muzyki.
BOGDAN OLĘDZKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – klasa dyrygentury symfoniczno-operowej prof., prof. Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki (dyplom z wyróżnieniem). Swój warsztat dyrygencki doskonalił w kursach mistrzowskich w Los Angeles (1972), Weimarze (1974) i Leningradzie (1976). Debiutował w 1974 roku, prowadząc orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. Następnie został dyrygentem Operetki Warszawskiej. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat (od roku 1984) był dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie, Gdańsku. W ciągu ponad 30 lat kariery dyrygenckiej wielokrotnie prowadził koncerty we wszystkich polskich filharmoniach. Ma na swoim koncie liczne występy za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Aspecte Salzburg oraz w Skopje, Edynburgu, Karlsruhe. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Ma w repertuarze blisko 70 oper, baletów i operetek oraz liczne utwory symfoniczne; wiele miejsca zajmuje także muzyka współczesna. Dyrygent jest propagatorem muzyki Bogusława Schaeffera.
Zapraszamy 24 stycznia o godzinie 19.00.
Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska