Uwertura do opery Lucio Silla napisana przez 16-letniego Wolfganga Amadeusa Mozarta zawiera najważniejsze motywy z całego spektaklu. Jednak przeciętne libretto i banalna fabuła z góry skazywałyby całe przedsięwzięcie na niepowodzenie, gdyby nie muzyka. Fascynuje połączeniem swobody {...}, nieskazitelną wręcz, „klasyczną”(!) harmonią proporcji i składników dzieła. – jak pisze w komentarzu Kacper Miklaszewski.
Giuseppe Saverio Raffaele Mercadante to włoski kompozytor okresu klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Ceniony przez współczesnych mu, lecz gdy nadeszła era operowych tytanów – Verdiego i Pucciniego, twórczość tego pracowitego kompozytora pozostała nieco zapomniana. Dzisiaj chętnie powraca się do jego koncertów fletowych, z których e-moll jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet i orkiestrę. Utwór poznamy w interpretacji wybitnej polskiej flecistki – Jadwigi Kotnowskiej.
„Papa Haydn” – tak pieszczotliwie zwano najstarszego z trzech klasyków wiedeńskich, Josepha Haydna. Przydomek ten przylgnął do kompozytora za pogodny charakter jego muzyki, doskonale odzwierciedlający usposobienie twórcy symfonii londyńskich. Haydn cenił dobry żart i uwielbiał zaskakiwać słuchaczy. Jedną z jego najsłynniejszych symfonii jest Symfonia G-dur. Ciepła i radości w niej co niemiara, a niespodzianką (na owe czasy!) jest włączenie do orkiestry instrumentów perkusyjnych na wzór muzyki tureckiej. Stąd jej podtytuł Wojskowa albo Militarna.
Koncert poprowadzi Ruben Silva – dyrygent boliwijskiego pochodzenia, który od ponad 35 lat mieszka w Polsce; obecnie piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Koszalińskiej i Warszawskiej Opery Kameralnej. Jego asystentem będzie Krzysztof Jakub Kozakiewicz, który w sezonie 2013-2014 został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”. Młody muzyk stojący na początku swej drogi artystycznej nabywa w ten sposób doświadczenia zawodowego w kontakcie z profesjonalnym zespołem orkiestrowym, co umożliwi mu i ułatwi podjęcie samodzielnej działalności koncertowej.
FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA zaprasza 17 stycznia o godz. 19.00.
Tekst: Urszula Sokołowska - Filharmonia Świętokrzyska