W programie centralnych obchodów Dnia Judaizmu w Sandomierzu znalazły się m.in.: wystąpienia gości i wykład historyczny podczas spotkania inaugurującego w Zamku sandomierskim, modlitwa na Cmentarzu Żydowskim, panel dyskusyjny oraz prezentacja wystawy fotografii "Ślady pamięci - sandomierska wspólnota żydowska" w Muzeum Diecezjalnym, nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. dr. Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa sandomierskiego w bazylice katedralnej oraz spektakl "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia w Domu Katolickim w Sandomierzu. Obchody poprzedzą liczne wydarzenia kulturalne i prelekcje, przygotowujące mieszkańców Sandomierza do centralnych Obchodów Dnia Judaizmu. Będą one organizowane już od 12 stycznia.
Dzień Judaizmu w został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu. Służy on upowszechnianiu postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys. Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, który postanowił organizować obchody Dnia Judaizmu (są one obecne także m.in. w Austrii, Holandii i Szwajcarii).
Organizatorami Ogólnopolskich Obchodów XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce są biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i Jerzy Borowski, burmistrz Sandomierza. Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, I Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu - Collegium Gostomianum oraz II Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu.
Źródło:
Urząd Miejski w Sandomierzu