Już w najbliższą niedzielę o godz. 10.00, w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach (ul. Rynek 3), przy jednym stole zasiądą polskie i ukraińskie firmy, które już zajmują się selektywną zbiórką zużytych baterii oraz te, które dopiero zamierzają rozszerzyć w ten sposób swoją ofertę, a także eksperci i wszyscy zainteresowani problemem. - Problemem, o którym zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie wciąż zbyt mało się mówi. Mimo wielu akcji uświadamiających, jak szkodliwe dla środowiska są baterie, tylko 16 proc. tego rodzaju odpadów jest w Polsce odzyskiwanych. Z kolei na Ukrainie temat ten w ogóle nie istnieje. W tej chwili na terenie całego kraju działa tylko jedna firma, która zajmuje się recyklingiem baterii – zwraca uwagę Magdalena Kalita ze Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód, koordynatorka projektu.
Forum to więc nie tylko doskonała okazja do tego, aby zdobyć więcej informacji na temat odzyskiwania odpadów niebezpiecznych i podzielić się polskimi doświadczeniami z sąsiadami zza wschodniej granicy, ale też do wzięcia udziału w zabawie. – Zapraszamy wszystkich chętnych do przynoszenia zużytych baterii. W zamian przygotowaliśmy upominki – zachęca Magdalena Kalita.
I Forum Ekologiczne w Kielcach organizowane jest w ramach projektu „Biznes dla ekologii. Wzrost konkurencyjności ukraińskich przedsiębiorstw poprzez rozwój nowoczesnych systemów zbierania odpadów niebezpiecznych w Winnicy”. Jego celem jest stworzenie na Ukrainie rozwiązań pozwalających tamtejszej społeczności, w tym przedsiębiorcom, odzyskać jak największą ilość zużytych baterii. – W kieleckim forum weźmie udział 15 przedstawicieli z Ukrainy, w tym przede wszystkim przedsiębiorcy, ale też eksperci. Wierzymy, że dzięki odpowiedniej wiedzy ukraińskie firmy poprawią swoją konkurencyjność i odniosą korzyści ekonomiczne – zdradza Magdalena Kalita.
Te korzyści ilustrują konkretne liczby. Dowiedziono, że ponowne wykorzystanie kadmu czy niklu pochodzącego z recyklingu baterii wymaga odpowiednio o 46 i 75 proc. mniej energii niż jego pozyskanie poprzez wydobycie i rafinację. W przypadku cynku do recyklingu zużywa się 25 proc. energii potrzebnej do wytworzenia tego metalu z rud.
Projekt to jednak nie tylko seminaria i wymiana doświadczeń (kolejne Forum Ekologiczne odbędzie się już 16 grudnia w Winnicy), ale też zbiórka niebezpiecznych odpadów. Pół roku temu w Winnicy, w 24 szkołach, sklepach i firmach stanęły pojemniki na zużyte baterie. – Jedna ze szkół zebrała 200 kg baterii, a w sumie we wszystkich 24 punktach mamy już ponad 2 tony. Całość zostanie przekazana do recyklingu – zapewnia Magdalena Kalita.
Wszystkie te miejsca zostały naniesione na specjalną interaktywną mapę dostępną na stronie www.batarejka.ekooperacja.eu. – Dzięki temu każdy zainteresowany może znaleźć punkt znajdujący się najbliżej jego miejsca zamieszkania – wyjaśnia Magdalena Kalita.
Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko z Kielc. Projekt „Biznes dla ekologii. Wzrost konkurencyjności ukraińskich przedsiębiorstw poprzez rozwój nowoczesnych systemów zbierania odpadów niebezpiecznych w Winnicy” współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.
Tekst:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód