Malarski cykl pejzaży metafizycznych jest projektem wieloletnim. Ich fundament od początku stanowiły, początkowo inspirowane stylistyką ikony włoskiego malarstwa przedrenesansowego, świetlistość oraz syntetyczność formy. W tych pejzażach materia zostaje wzięta w nawias na rzecz refleksji nad porządkiem, jaki wyłaniać ma się pod jej widzialną warstwą. Są to z założenia obrazy ciche i nieruchome – istnieje tylko czysty bezruch, cisza i światło. A właściwie nie światło, bo ono zawsze ma związek z materią i empirią, a świetlistość, która po prostu jest, promieniuje. Świetlistość ze swej istoty jest właściwością delikatną, każda zaś próba jej malarskiego uchwycenia powinna dostosować do tej kruchości własne narzędzia – stąd i nacisk na zniuansowanie koloru i przezroczystości.
Na wystawę w kieleckiej Galerii Oranżeria złożą się prace z ostatnich kilku lat, wszystkie z szerokiego cyklu pejzaży metafizycznych. Jest to dość zróżnicowany zbiór odniesień do miejsca i pejzażu: od tych architektonicznych, po skoncentrowane na konkretnym krajobrazie – lesie, łące oraz jeziorze. Wszystkie łączy próba odwołania do specyficznej atmosfery – stylizowany krajobraz zawsze ma być nośnikiem porządku, a jego aurę określają nieruchomość, cisza i świetlistość. W sensie malarskim wszystkie prace z założenia mają być głębokie i oparte na strategii budowania wielowarstwowej laserunkowej toni, ponieważ właśnie poprzez nakładanie przenikających się przezroczystych powłok, możliwa staje się refleksja nad świetlistością czyli immanentnym światłem materii – esencją pejzażu.
O autorze:
Paweł Wyborski – urodził się w 1975 w Starogardzie Gdańskim – malarz i socjolog kultury. Autor siedemdziesięciu siedmiu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. Uczestnik międzynarodowych projektów związanych z ikoną współczesną. Laureat nagród za działalność artystyczną, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2023) i „Wierzyczanki” – Nagrody Prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultury (2019). Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki, Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim i Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.
Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria