W tradycji żydowskiej Jerozolima jest kamieniem węgielnym Stworzenia. Przez tysiąclecia modlitwy Żydów ze wszystkich stron świata kierowały się w jej stronę. Do Jerozolimy prowadzi osiem bram. Każda z nich to opowieść o Bogu, ludziach, miłości i nienawiści.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć pieśni wypełnione tęsknotą za blaskiem Syjonu, które zabrzmią po hebrajsku, w ladino i w jidisz. Wykona je Olga Avigail Mieleszczuk, wokalistka, badaczka tradycji muzyki polsko-żydowskiej, jedna z czołowych artystek związanych z odrodzeniem muzyki Jidisz w Polsce. Wokalistka przekracza granicę światów kulturowych, śpiewając w Jidisz do tradycyjnych melodii otomańskich, łącząc głosy Żydów z Jemenu i polskiej Rebeki z Kazimierza.
Razem z nią wystąpi zespół Tango Attack, w skład którego wchodzą:
Hadrian Tabęcki – pianista, kompozytor, producent muzyczny. Skomponował muzykę do wielu przedstawień teatralnych o tematyce żydowskiej, jak: „Jentl” oraz „Odessa Mama” dla Teatru Żydowskiego w Warszawie, „Who is who” dla Yidishpil w Tel Awiwie, „Piękna Pani Seidenman” (Teatr TV), w wokalno-instrumentalnym dorobku posiada m.in. „Kantata – Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu.
Piotr Malicki – wirtuoz gitary klasycznej i elektronicznej, specjalizuje się w tangu argentyńskim. Znakomicie odnajduje balans między swobodą improwizacji i precyzją brzmienia. Jako solista występuje m.in. z orkiestrą AUKSO, Sądecką Orkiestrą Kameralną, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Warszawską Operą Kameralną.
Grzegorz Bożewicz – jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce. Doceniany interpretator muzyki żydowskiej, argentyńskiej, greckiej. Koncertuje solowo, kameralnie, ale również z towarzyszeniem orkiestr i chórów. Komponuje, produkuje i nagrywa muzykę. Jako solista i muzyk sesyjny uczestniczy w licznych nagraniach studyjnych, również dla radia i telewizji.
Koncert „Bramy Jerozolimy – żydowskie pieśni tęsknoty i miłości” odbędzie się 8 września o godzinie 18 na scenie letniej w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie Domu Środowisk Twórczych przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach oraz online.
Źródło: Dom Środowisk Twórczych