W programie uroczystości znalazły się specjalne, unikalne prezentacje Teatru SEN, które przeniosły zgromadzonych widzów i zaproszonych gości w świat wyobraźni i emocji, m.in. spektakl „Casting”, który opowiada w skrócie historię powstania grupy. Na scenie zaprezentował się również Teatr Bez Granic z Ośrodka dla Osób Niesłyszących w Radomiu, który pokazał w swojej inscenizacji jak pasja i determinacja mogą przełamywać bariery komunikacyjne i społeczne. Po występach artystycznych wręczone zostały pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań i wzruszeń.
Wydarzenie poprowadził opiekun Teatru SEN Tomasz Irski, a całość była tłumaczona na język migowy przez dr Marzenę Wydrych-Gawrylak.
Teatr Plastyczny SEN zrzesza osoby niesłyszące i niedosłyszące. Został założony w 2014 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z inicjatywy animatora kultury i plastyka, Tomasza Irskiego. SEN zajmuje się działalnością artystyczną i kulturotwórczą, dbając o upowszechnianie kultury w środowisku głuchych w kraju i za granicą. Grupa uczestniczy w międzynarodowych festiwalach teatralnych dla osób niepełnosprawnych. Wystąpiła m.in. dwukrotnie we włoskim Trydencie, w Filharmonii Pomorskiej we Wejherowie, Miejskim Domu Kultury w Lublinie, Tczewie, Moskwie, Katowicach, Gdyni, Amfiteatrze Kadzielnia oraz w kieleckich instytucjach kultury. Przeprowadziła dwukrotnie warsztaty teatralne w Zabrzu, Krakowie oraz Trydencie, gdzie została uhonorowana przez lokalne władze Ente Nazionale Sordi Trento nagrodą za upowszechnianie kultury w środowiskach głuchych na całym świecie.
Grupa była wielokrotnie wyróżniona nagrodami, m.in. Świętokrzyską Nagrodą Kultury, Prezydenta Miasta Kielce, Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty.
W ciągu dziesięciu lat działalności do grupy należało ponad 20 głuchych miłośników teatru. W tym czasie grupa stworzyła wiele inscenizacji plastycznych i teatralnych. Były to m.in. „Żywioły”, „Beethoven”, „Sztuka ciszy”, „da VINCI” i wyróżnione w Moskwie „Sny i marzenia”.
Okres pandemii spowodował, że większość aktorów zrezygnowała z działalności teatralnej. Jednak mimo tego SEN nadal tworzy nowe widowiska teatralne nie tylko dla głuchych. Są to takie spektakle jak: „Fale”, „Bomby w ciszy”, „Monument” oraz „Casting”, który został specjalnie przygotowany na jubileusz.
Źródło: Teatr Plastyczny SEN, Tomasz Irski WDK