Piątek, 6 lutego 2015
Na półki księgarskie trafia nowa publikacja IPN „Kluby Inteligencji Katolickiej jako przestrzeń działań niezależnych w latach osiemdziesiątych XX wieku”. Redaktorem tomu jest Konrad Białecki z poznańskiego oddziału Instytutu.
Piątek, 6 lutego 2015
Kto zdradził 5 czerwca 1943 roku? Ta historia do dziś budzi emocje. 5 czerwca 1943 w kościele pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie brał ślub żołnierz AK z oddziału Osa-Kosa 30. Wśród gości znalazł się kwiat podziemia, nie tylko z Warszawy. Tuż po odejściu młodej pary od ołtarza do kościoła wtargnęło Gestapo. Wszyscy znajdujący się w kościele zostali aresztowani.
Piątek, 6 lutego 2015
„Wrześniowe zapiski” to publikacja autorstwa Bronisławy Król wydana w listopadzie 2014 r. przez samorząd powiatu skarżyskiego. To jedyny dokument ukazujący pierwsze dni wojny w Skarżysku-Kamiennej widziany oczami 24-letniej, zakochanej dziewczyny Bronisławy Król, rozłączonej ze swoim narzeczonym Romanem Mrówką walczącym w obronie ojczyzny.
Piątek, 6 lutego 2015
Temat jest pasjonujący, do tego aktualny i wywołujący emocje. Jakie, dlaczego? Na te pytania próbuje odpowiedzieć praca „Górny Śląsk i Górnoślązacy. Wokół problemów regionu i jego mieszkańców w XIX i XX wieku” pod red. Sebastiana Rosenbauma, wydana przez katowicki IPN i Muzeum w Gliwicach.
Piątek, 6 lutego 2015
Partyzanci IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK kapitana Juliana Zapały „Lamparta”. Jednego z wielu oddziałów akowskiej partyzantki. O ich losach w czasie wojny i później, gdy Polską zaczęli rządzić komuniści opowiada książka Dawida Golika, historyka z krakowskiego oddziału IPN.
Piątek, 6 lutego 2015
Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z poznańskim wydawnictwem Zysk i S-ka wydał książkę na temat rzadko ostatnio poruszany. Autor pracy pt. „Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956” Robert Spałek opisuje, jak w pierwszych dziesięciu latach swych rządów komuniści walczyli między sobą.
Piątek, 6 lutego 2015
Jak Sowieci w 1945 roku wkraczali do Warszawy i Krakowa? Co się wydarzyło w Krakowie w listopadzie 1923 roku? Czy żołnierz AK Stanisław Gustaw Jaster zdradził, czy został fałszywie i tragicznie pomówiony i zabity? Kim był komendant Auschwitz Rudolf Höß? Jak solidarnościowe podziemie w Toruniu zaczęło emitować swoje treści na antenie TVP?
Piątek, 6 lutego 2015
"Z tobą i bez ciebie" to drugi tomik wierszy Janiny Raczyńskiej-Kraj. Został wydany w 2013 r.
Piątek, 6 lutego 2015
Na lokalnym rynku wydawniczym ukazała się książka Pawła Grudniewskiego "Zakłady i miasto Starachowice na przestrzeni lat. Budujemy samochody. Historia widziana z okien redakcji gazety".
Piątek, 6 lutego 2015
„Solidarność na Antypodach” to publikacja IPN. Jej autor, dr Patryk Pleskot z warszawskiego oddziału IPN, kontynuuje swoje zainteresowania związkami Polski z Australią. To już druga pozycja, będąca owocem jego podróży na ten kontynent.