Piątek, 13 lutego 2015
W dniach 9–14 marca w województwie świętokrzyskim trwać będzie Tydzień Kultury Języka. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu.
Piątek, 13 lutego 2015
Rzeszowski IPN wydał właśnie książkę, która wielu może zdziwić. Jest to publikacja Janusza Borowca "Polityka karna wobec przestępstw i wykroczeń funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w województwie rzeszowskim (1944 -1956)". Jak to? – można pomyśleć – przecież cała działalność Urzędu Bezpieczeństwa była jednym wielkim przestępstwem. Przeciwko Polsce, Polakom, elementarnemu poczuciu sprawiedliwości. A jednak...
Czwartek, 12 lutego 2015
Wszystkie wydawnictwa Muzeum Historii Kielc można nabyć bezpośrednio w siedzibie instytucji przy ul. św. Leonarda 4 w Kielcach. Sprzedaż prowadzą również wybrane księgarnie kieleckie oraz poza Kielcami. Muzeum prowadzi także sprzedaż wysyłkową.
Czwartek, 12 lutego 2015
Świętokrzyskie biblioteki polecają czytelnikom bezpłatny dostęp do elektronicznych wersji ponad tysiąca publikacji z bazy ibuk.pl.
Piątek, 6 lutego 2015
Książkę „Dziewczynka z obrazu” można już kupić w kieleckich księgarniach CK Wiedza przy ul. Paderewskiego i Sienkiewicza oraz Pod Zegarem przy ul. Warszawskiej.
Piątek, 6 lutego 2015
Ukazała się „Monografia Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego” wydana przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach pod redakcją dr hab. inż. prof. UJK Anny Świercz z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska.
Piątek, 6 lutego 2015
Na półki księgarskie trafia nowa publikacja IPN „Kluby Inteligencji Katolickiej jako przestrzeń działań niezależnych w latach osiemdziesiątych XX wieku”. Redaktorem tomu jest Konrad Białecki z poznańskiego oddziału Instytutu.
Piątek, 6 lutego 2015
Kto zdradził 5 czerwca 1943 roku? Ta historia do dziś budzi emocje. 5 czerwca 1943 w kościele pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie brał ślub żołnierz AK z oddziału Osa-Kosa 30. Wśród gości znalazł się kwiat podziemia, nie tylko z Warszawy. Tuż po odejściu młodej pary od ołtarza do kościoła wtargnęło Gestapo. Wszyscy znajdujący się w kościele zostali aresztowani.
Piątek, 6 lutego 2015
„Wrześniowe zapiski” to publikacja autorstwa Bronisławy Król wydana w listopadzie 2014 r. przez samorząd powiatu skarżyskiego. To jedyny dokument ukazujący pierwsze dni wojny w Skarżysku-Kamiennej widziany oczami 24-letniej, zakochanej dziewczyny Bronisławy Król, rozłączonej ze swoim narzeczonym Romanem Mrówką walczącym w obronie ojczyzny.
Piątek, 6 lutego 2015
Temat jest pasjonujący, do tego aktualny i wywołujący emocje. Jakie, dlaczego? Na te pytania próbuje odpowiedzieć praca „Górny Śląsk i Górnoślązacy. Wokół problemów regionu i jego mieszkańców w XIX i XX wieku” pod red. Sebastiana Rosenbauma, wydana przez katowicki IPN i Muzeum w Gliwicach.