Kilkunastoletnia historia Dożynek Wojewódzkich w obiektywie podparta jest fachowym opisem historycznym świętowania po zakończonych żniwach. Janina Skotnicka, kierownik Działu Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach, opisuje bardzo ciekawie i przystępnie zwyczaje żniwne na Ziemi Świętokrzyskiej. Z kolei Piotr Dorosz z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk odkrywa przed czytelnikiem historyczną rolę pieśni żniwnych i dożynkowych, przebieg tradycyjnych żniw i dożynek oraz ich tło muzyczne, opisuje cechy muzyczne pieśni żniwnych i dożynkowych Kielecczyzny. Jest to niezwykle ciekawy wstęp do rozdziału zawierającego unikatowe teksty oraz zapisy nutowe pieśni żniwnych i dożynkowych (81 pozycji !). Są to transkrypcje nagrań ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, nagrań dokonanych przez samego autora oraz dostępnej literatury.
Wydawnictwo wieńczy fotograficzna dokumentacja powstawania wieńca dożynkowego. Pani Józefa Bucka ,twórczyni ludowa i działaczka społeczna, wije na stronach albumu wieniec, począwszy od budowy konstrukcji stelaża, poprzez zbiór traw i zbóż, ich suszenie i mozolne oplatanie. Krzysztof Irski komentuje poszczególne etapy powstawania tego wieńca, ukazując benedyktyńską wręcz pracę jego twórczyni.
Dodatkiem do większej części nakładu tej niezwykłej pozycji wydawniczej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach jest załączony na płycie CD film „Wieniec musi mówić…” autorstwa Krzysztofa Irskiego i Krzysztofa Heroda, ukazujący zapis filmowy całego procesu wicia dożynkowego wieńca.