Wtorek, 5 maja 2015
Mikołaj Rej, pierwszy znaczący pisarz tworzący w języku ojczystym, spędził większość swojego życia w Nagłowicach niedaleko Jędrzejowa. Dzisiaj mieści się tu muzeum biograficzne twórcy, a w parku okalającym dworek zachowały się dęby, które prawdopodobnie posadził sam poeta.
Poniedziałek, 31 marca 2008
Mikołaj Rej nazywany ojcem literatury polskiej spędził życie po ślubie w miejscowości Nagłowice w powiecie jędrzejowskim. Dzisiaj mieści się tu muzeum biograficzne twórcy, a w parku okalającym zachowały się sędziwe dęby, które prawdopodobnie posadził sam poeta.
Piątek, 29 lutego 2008
Siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach jest Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to jedna z najwspanialszych i zarazem najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. Znajdziemy tu wspaniałe wnętrza z XVII i XVIII wieku.
Wtorek, 29 kwietnia 2008
Historia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu sięga okresu międzywojnia. Dnia 5 maja 1921 r. przy sandomierskim oddziale PTK uroczyście otwarto Muzeum Ziemi Sandomierskiej. Po wojnie, w 1956 r., Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało do życia Muzeum w Sandomierzu z siedzibą w Kamienicy Oleśnickich, które w 1976 r. w nowo utworzonym województwie tarnobrzeskim zostało przekształcono w Muzeum Okręgowe.
Niedziela, 18 maja 2008
Zwiedzamy najstarszą i największą tego typu placówkę w Polsce.
Piątek, 22 lutego 2008
Największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Istnieje od 1979 roku. W XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych na prawie 700 metrach powierzchni wystawienniczej zwiedzającym prezentujemy kilka tysięcy eksponatów, m.in. zabawki historyczne (porcelanowe lalki i wiekowe misie, mebelki i serwisy dla lalek, drewniane jo-jo, ołowiane żołnierzyki, kamienne klocki, koniki bujane, latarnie magiczne i projektory), ludowe (wozy i bryczki, gliniane i drewniane ptaszki, klepaki i karuzelki, figurki).
Poniedziałek, 31 stycznia 2011
Program Kadra Kultury stwarza możliwości podnoszenia kompetencji kadry zarządzającej oraz przygotowania specjalistów pod kierunkiem polskich i zagranicznych ekspertów tak, aby nowocześnie zarządzane placówki, stały się centrami lokalnej aktywności twórczej otwartymi na potrzeby coraz bardziej wymagających odbiorców.
Czwartek, 16 stycznia 2014
W murach dawnej synagogi w Chmielniku, obecnie odrestaurowanej, z zachowaniem historycznych rozwiązań, powstało muzeum, w którym po obejrzeniu eksponatów i judaików, możemy udać się na wycieczkę po przedwojennych uliczkach Chmielnika, gdzie od stuleci żyli Polacy i Żydzi.
Czwartek, 3 kwietnia 2008
Góry Świętokrzyskie stanowią unikatowy w skali europejskiej „skansen” geologiczny – na niewielkim obszarze można tu spotkać skały wszystkich okresów geologicznych, począwszy od początku ery paleozoicznej. Można tu zobaczyć podręcznikowe przykłady różnych typów krajobrazu związanych z budową geologiczną podłoża (gołoborza na Świętym Krzyżu), interesujące ślady zjawisk tektonicznych (fałd skalny w kamieniołomie Ślichowice w Kielcach), historyczne pozostałości wydobycia kopalin mineralnych (najstar