Ogród
Po zachodniej stronie Pałacu w 2003 r. odtworzony został renesansowy ogród nawiązujący do wzorów włoskich. Oś ogrodu stanowi przedłużenie osi pałacu. Dwie kwatery od strony pałacu mają geometryczny. Kolejne dwie – obramowane są bukszpanem i wypełnione sezonowymi kwiatami.
Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego
Sanktuarium zajmuje 3 sale w południowo-zachodnim narożniku parteru Pałacu. Dawny pokój komendanta ozdobiono marmurowymi płytami. W centrum znajduje się alabastrowa maska pośmiertna, zaś w półkolistej niszy, brązowe popiersie J. Piłsudskiego wykonane przez S. Rzeckiego. Sali Sztandarowej wyeksponowano kopie sztandarów pułków legionowych..W baszcie znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Dawne uzbrojenie wschodnie i europejskie
W kolekcji militariów liczącej ponad 600 eksponatów spotkamy broń i uzbrojenie ochronne pochodzące z krajów europejskich i ze Wschodu. Wśród najciekawszych obiektów trzeba wymienić ochronne uzbrojenie husarii, napierśnik i naplecznik z końca XVI w oraz XVII-wieczną kolczugę i misiurkę. Do rarytasów kieleckich zbiorów należy XVII-wieczny miecz ceremonialny, sędziowski lub miejski pochodzący ze Świdnicy.
Galeria Malarstwa Polskiego i Rzemiosła Artystycznego
Ekspozycja obejmuje prace od początku XVII wieku aż do lat 50. XX wieku. Na szczególną uwagę zasługują portrety sarmackie, a także m.in. sala Józefa Szermentowskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Mieści się w części historycznego gmachu Seminarium Duchownego, późniejszego Męskiego Gimnazjum Rządowego, do którego w latach 1874-1886 uczęszczał Stefan Żeromski. Ekspozycja obejmuje lata dziecięce Stefana Żeromskiego spędzone w Strawczynie i Ciekotach, naukę szkolną w Kielcach oraz twórczość i wybrane dziedziny działalności społecznej pisarza. Zwiedzający zobaczą m.in. inscenizację saloniku z dworu Żeromskich w Ciekotach - urządzonego na podstawie opisu dworku w „Dziennikach” i „Syzyfowych Pracach” oraz w oparciu o pamiątki rodzinne zachowane w Muzeum w Nałęczowie. Podziwiać można oryginalny sosręb z dworku w Ciekotach, meble, fotografie rodzinne, szable po przodkach, zegarek ojca pisarza i broszkę matki, a także dokumenty i fotografie związane z urodzeniem Stefana Żeromskiego.
Szkoła carska – inscenizacja klasy kieleckiego gimnazjum: mundur uczniowski, ławki, liczydło, dziennik lekcyjny, kałamarze, świadectwa ukończenia szkoły.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (16 km od Kielc)
Wspaniały pałacyk pisarz Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 r. w darze od narodu, z okazji 25- lecia pracy literackiej. Na parterze możemy zobaczyć odtworzone mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię. Na piętrze wystawę biograficzno-literacką podzieloną tematycznie (jest to największa w Polsce kolekcja darów, albumów i adresów jubileuszowych, ofiarowanych z okazji 25-lecia pracy literackiej).
Ekspozycja Muzealna przy ul. Orlej 3
„Region Świętokrzyski – człowiek i środowisko”. Na wystawie prezentowane są tu eksponaty z trzech działów: Archeologicznego, Przyrodniczego i Sztuki Ludowej, które oddają one urok Ziemi Świętokrzyskiej, pokazują niezwykle ciekawą przyrodę, prastare osadnictwo oraz życie kieleckiej wsi.
Muzeum Dialogu Kultur jest miejscem prezentowania wszelkich przejawów dialogu bez dominacji którejś z kultur. Przedstawiać różnorodność narodową, etniczną, religijną, ukazuje różnorodność w sztuce i architekturze, w muzyce, czy kinie, wykorzystuje nowoczesne techniki multimedialne i oddziałuje na odwiedzających poprzez narrację, światło i muzykę. W Muzeum Dialogu Kultur odbywają się wystawy, spotkania, wykłady, warsztaty, zajęcia edukacyjne, koncerty oraz pokazy filmowe.
Muzeum Narodowe w Kielcach
25-010 Kielce
Pl. Zamkowy 1
tel.: dyrekcja 041/ 34 467 64, 041/34 425 59
centr. 041/34 440 14, fax 041/34 482 61, wnętrza pałacowe041/34 423 18
www.mnki.pl
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Czynny: wtorek – niedziela, w godzinach 10.00 – 18.00
Nieczynny: poniedziałek
Muzeum Narodowe ul. Orla 3
Czynne: wtorek - niedziela w godzinach 10.00 –18.00
Nieczynne: poniedziałek
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Czynne: wtorek – niedziela, w godz. 10.00 – 18.00
Nieczynne: poniedziałek
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach
Czynne: wtorek, czwartek, piątek, niedziela w godzinach 9.00 – 15.30, środa w godzinach 11.00 - 17.30
Nieczynne: poniedziałek, sobota
www.muzeumkielce.net
e-mail: poczta@muzeumkielce.net