Wieczór w muzeum
Naj.., naj... – najnowsze i najciekawsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Historii Kielc
21 maja (w środę) o godz. 17.00 w Muzeum Historii Kielc odbędzie się spotkanie pt. Naj.., naj... – najnowsze i najciekawsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Historii Kielc, podczas którego Marcin Kolasa opowie (m.in.) historię szkatułki z więzienia na Świętym Krzyżu i zaginionego sztandaru "Solidarności". Oglądając najnowsze nabytki, będzie się też można dowidzieć, kim był gospodnik i jaki niezwykły przedmiot był nagrodą w wyścigu kolarskim w 1937 r. Zaprezentowane zostaną także dziesiątki starych fotografii z Kielc i regionu.
Wstęp bezpłatny.
Spacer historyczny
Tajemnice kieleckich podwórek
25 maja (w sobotę) o godz. 11.00 rozpocznie się kolejny spacer historyczny, zatytułowany Tajemnice kieleckich podwórek. Będzie to wędrówka po niedostrzegalnych na co dzień "wnętrznościach" miasta –wśród opustoszałych, melancholijnych, niemal wyludnionych przestrzeni, sypiących się tynków, ale i ostatnich w niemal całkowicie zrewaloryzowanym Kielcach "tajemniczych ogrodach". W programie spaceru znajdzie się czas na poszukiwanie ostatniej kieleckiej studni.
Udział w wycieczce jest bezpłatny, a dla wytrwałych przewidziano muzealne niespodzianki.
Nowe warsztaty w Muzeum Historii Kielc
Dzień Matki z Muzeum
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak na przestrzeni lat obchodzono ten dzień oraz jakie upominki przygotowywano w kieleckich szkołach. W części warsztatowej każdy stworzy własną miniksiążeczkę – lapbook, w której zapisze wspomnienia związane z mamą, uzupełniając je o zdjęcia, rysunki i cytaty.
- Opłata: 10 zł / os.
- Obowiązują zapisy:
- nr tel.: 41 340 55 27,
- e-mail: rezerwacja@mhki.kielce.eu.
Historia Baby-Jagi
Warsztaty w muzeum pozwolą uczestnikom lepiej poznać bogatą historię regionu świętokrzyskiego. Spotkanie będzie poświęcone lokalnym legendom o czarownicach – ich roli w dawnych społecznościach oraz ich wpływowi na kulturę regionu. Baba-Jaga, często utożsamiana z zielarstwem i naturalnym leczeniem, stanie się inspiracją do przygotowania własnych mikstur z ziół. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać tradycyjne rośliny i poznają ich zastosowanie. Połączenie opowieści z przyrodą i lokalną tradycją sprawi, że warsztaty będą niezapomnianym doświadczeniem, umożliwiającym głębsze zrozumienie dziedzictwa regionu.
- Opłata 10 zł / os.
- Obowiązują zapisy:
- nr tel.: 41 340 55 27,
- e-mail: rezrwacja@mhki.kielce.eu.
Oferta edukacyjna
W Muzeum Historii Kielc jest przygotowana szeroka oferta edukacyjna dla uczniów. W ofercie placówki są wystawy, warsztaty i tematyczne lekcje muzealne.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej MHK: https://mhki.kielce.eu/zawartosc/programy-edukacyjne.
Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc pod nr: 41 340 55 27.
Wystawy czasowe
Aspekty miasta. Kielce w PRL-u na fotografiach Ryszarda Jakubowskiego
Na wystawie zaprezentowane są fotografie Ryszarda Jakubowskiego – znanego kieleckiego fotografa, aktywnego uczestnika życia kulturalnego miasta. W latach 1958–1965 Ryszard Jakubowski pracował jako fotoreporter dziennika "Słowo Ludu", wcześniej związany był z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W 1960 r. jego fotografia zdobyła drugą nagrodę w konkursie pn. Kielce wczoraj i dziś. Od lat 90. XX w. Jakubowski wydawał pocztówki ukazujące piękno Kielc i regionu świętokrzyskiego. Zmarł w 2010 r.
Muzeum Historii Kielc posiada unikalną kolekcję prawie tysiąca niepublikowanych dotąd fotografii tego autora z lat 60.–80. XX w. Na wystawie jego twórczość zaprezentowana jest z różnych perspektyw – są tam widoki ulic i budynków, relacje z wydarzeń artystycznych, sportowych i uroczystości miejskich oraz sceny z codziennego życia.
Wystawa czynna będzie do 24 sierpnia 2025 r.
Wystawa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach
Towarzystwo Sztuk Pięknych w Kielcach od ponad stu lat jednoczy kieleckich pasjonatów sztuki. W tym roku 44 artystów prezentuje swoje najnowsze dzieła. Dominują techniki malarskie: olej, akryl, akwarela. Oprócz tego, na wystawie można obejrzeć prace wykonane w drewnie, tkaniny artystyczne oraz fotografie.
Wystawa czynna będzie do 8 czerwca 2025 r.
Pasja zbierania – wystawa w holu muzeum
Na wystawie zaprezentowany jest zbiór ponad 130 unikalnych pamiątek dokumentujących historię Kielc w XIX i XX w. pochodzących z kolekcji Tobiasza Ciuryło.
_______
Źródło: Muzeum Historii Kielc