Własną Pracownię Rzeźbiarską z reperacją instrumentów lutniczych w Kielcach otworzył w roku 1965. Pracę w niej kontynuuje do dziś. Na pierwszy plan wśród zainteresowań pana Eugeniusza wysunęło się lutnictwo.
Jego „kolekcja świętokrzyska" zawiera obecnie 41 sztuk autorskich instrumentów, w tym skrzypce altówki, wiolonczelę i kontrabas gitaro¬wy. Wystawy promocyjne tychże dzieł sztuki odbyły się już w Gotha, Paryżu, Barcelonie, Cremonie, Warszawie i w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w czerwcu 2008 r. Oprócz instrumentów lutniczych zbudował także 70 sztuk batut dyrygenckich, w tym 12 z diodami (z przeznaczeniem dla teatrów operowych).
Eugeniusz Szoła, jak przystało na prawdziwego „Człowieka Renesansu", jest także autorem wierszy, które są felietonami muzycznymi, ale tworzy także lirykę, satyrę, fraszki oraz bajki dla dzieci. W 2008 r. wydał tomik „Eugeniusz Szoła – Człowiek Renesansu – Utwory Poetyckie”. W swym dorobku twórczym pan Eugeniusz ma 2600 tytułów różnych wierszy i fraszek oraz 400 kompozycji muzycznych, w tym koncert na skrzypce i polonez na fortepian zinstrumentowane przez Pana Karola Anbilda oraz koncert na organy wykona¬ny przez Pana Jacka Garbacza na „Mini Festiwalu" pana Eugeniusza w roku 2006 w Kielcach. Z własnym programem muzyki i akompaniatorem Andrzejem Guzem wystąpił także w tym Festiwalu Arcymistrz Skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka. Unikatem w zbiorach pana Eugeniusza jest głowa Fryderyka Chopina, wykonana z pośmiertnej maski kompozytora.
Eugeniusz Szoła zmarł w listopadzie 2016 roku.
Źródło: www.slowo.com.pl