Poniedziałek, 27 kwietnia 2020
Przy głównej alei Cmentarza Partyzanckiego, naprzeciwko Pomnika Katyńskiego, znajduje się symboliczny grób/pomnik "Hubala". Tworzy go głaz z szarego piaskowca szydłowieckiego z wyrzeźbioną głową oraz drewniany dębowy krzyż z napisem - "mjr Henryk Dobrzański HUBAL 1897–1940 PRO MEMORIA".
Poniedziałek, 27 lipca 2015
Fotografie amfiteatru na Kadzielni oraz kieleckiego Rynku zostały wykonane podczas 42. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2015 przez firmę DK-ART.
Poniedziałek, 31 grudnia 2012
Najsłynniejsze obiekty z całego świata można podziwiać w Parku Miniatur i Rozrywki w Krajnie. Obok fontanny di Trevi z Rzymu stoi Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny z Paryża i Big Ben z Londynu. Możemy zwiedzić cały świat, będąc w jednym miejscu.
Poniedziałek, 22 października 2012
Dom i Biblioteka Sichowska im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów to miejsce historyczne, będące dawną posiadłością Radziwiłłów. Zespół pałacowo-parkowy w Sichowie powstał w 1794 roku, w latach powojennych XX wieku popadł w ruinę. Kilka lat temu część zabudowań została odbudowana przez wnuka Radziwiłłów - Stefana Dunina-Wąsowicza. Fot. Edyta Ruszkowska.
Środa, 10 października 2012
Cmentarz Stary w Kielcach jest najstarszym istniejącym cmentarzem na terenie miasta. Powstał na początku XIX wieku. Wiele pomników, nagrobków i rzeźb na kieleckiej nekropolii, które powstały przed 1939 rokiem znajdują się pod ochrona wojewódzkiego konserwatora zabytków. Od 20 lat Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego organizuje na kieleckich nekropoliach kwesty, z których fundusze są przeznaczane na konserwację cennych, zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych. Fot. Agnieszka Markiton.
Poniedziałek, 27 sierpnia 2012
Zalew Chańcza – zbiornik retencyjny na rzece Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Chańcza w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Zalew powstał w latach 1974-1984 przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej wraz z przylegającymi łąkami, pastwiskami i kilkoma zabudowaniami.
Środa, 4 lipca 2012
Trzecia edycja projektu "Świętokrzyskie - kraina pięknych koni" to zwieńczenie trzyletniego programu realizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego od 2010 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 - 2013. W 2012 roku impreza trwała trzy dni. 29 i 30 czerwca w Kielcach oraz 1 lipca w Michałowie.
Poniedziałek, 28 maja 2012
Busko-Zdrój znane jest jako miasto uzdrowiskowe. Oficjalne otwarcie uzdrowiska miało miejsce w 1828 roku, ale już w 1393 roku – pod datą 6 grudnia kronika zakonna wspomina wizytę królowej Jadwigi i jej kąpiel w miejscowej solance. W 1836 roku oddano do użytku zdrojowe Łazienek – dzisiejsze sanatorium "Marconi" i to wydarzenie przyjmuje się za początek działalności buskiego uzdrowiska.
Poniedziałek, 13 lutego 2012
Michał Janyst fotografuje Kielce i porównuje obecny wizerunek miasta z wyglądem Kielc zapisanym na starych pocztówkach i zdjęciach. Stworzył już w sumie ponad czterdzieści takich zestawów, na których możemy obejrzeć dawne i obecne zakątki Kielc. Mamy nadzieję, że ta galeria w niecodzienny sposób przybliży kielczanom historię naszego miasta opisaną na fotografiach. Porównajmy Kielce wczoraj i dziś. Fot. Michał Janyst.